Volkswagen e-Crafter - test "polskiego" samochodu elektrycznego z Wrześni

Volkswagen e-Crafter - test "polskiego" samochodu elektrycznego z Wrześni

Marcin Łobodziński
10 kwietnia 2019

Elektryczne auto dostawcze z zasięgiem 120 km? To nie powinno się sprawdzić, ale Volkswagen jest innego zdania. Nie ukrywa, że jedynym miejscem pracy produkowanego w Polsce e-Craftera jest miasto, co zupełnie zmienia postać rzeczy.

Volkswagen e-Crafter - test, opinia

Elektryczny Volkswagen to dostawczak z napędem kompaktu. Dosłownie, bo Volkswagen e-Crafter posiada pochodzący z e-Golfa zespół napędowy o mocy 136 KM. Również bateria pochodzi z tego samochodu, dlatego 35 kW ma wystarczyć (teoretycznie) na pokonanie dystansu 173 km. Trudno zrozumieć, skąd ta wartość, bo nawet komputer pokładowy nie zasugerował w czasie testu większego zasięgu niż 130 km.

Dostawczy e-Crafter jest w pewnym sensie samochodem szytym na miarę. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Volkswagena wynika, że kurierzy pracujący w mieście przejeżdżają dziennie od 70 do 100 km. I dlatego, jak byś nie jeździł tym samochodem, 100 km pokonasz na pewno. Nawet z pełnym dopuszczalnym obciążeniem czy często przyspieszając z pedałem w podłodze.

Jedyny znak rozpoznawczy wersji elektrycznej to plakieta e-Crafter na atrapie chłodnicy.
Jedyny znak rozpoznawczy wersji elektrycznej to plakieta e-Crafter na atrapie chłodnicy.© fot. Marcin Łobodziński

Co więcej, jego maksymalna prędkość to 90 km/h i tyle ma wystarczyć. W miastach rzadko się ją przekracza i to tylko na obwodnicach. I to też wskazuje na miejski charakter auta, bo takie ograniczenie to poważny problem podczas wyprzedzania. Z drugiej jednak strony, w obszarze zabudowanym chroni przed utratą prawa jazdy.

Przewidziano tylko jedną wersję nadwozia – furgon – a auto testowe (z dopuszczalną masą całkowitą 3,5 tony) ma ładowność 1000 kg. Po wyłożeniu ścian i podłogi sklejką, spada do 956 kg. Przestrzeń użytkowa skurczyła się względem diesla, którym jeździłem w ubiegłym roku. Jest ona niższa o 10 cm i o tyle też zwiększyła się wysokość podłogi przestrzeni ładunkowej. Podniesiono ją prawdopodobnie ze względu na umieszczenie baterii pod autem.

Jedynym ograniczeniem przestrzeni ładunkowej ze względu na umieszczenie akumulatora napędu elektrycznego pod podłogą jest jej podniesienie o ok. 10 cm.
Jedynym ograniczeniem przestrzeni ładunkowej ze względu na umieszczenie akumulatora napędu elektrycznego pod podłogą jest jej podniesienie o ok. 10 cm.© fot. Marcin Łobodziński

Jak jeździ się Volkswagenem e-Crafterem?

Całe auto jest niemal identyczne pod każdym względem. Gdyby nie wielkie napisy na karoserii, to tylko wprawne oko dostrzegłoby niewielką plakietkę na atrapie chłodnicy. To samo dotyczy wnętrza, które różni się jedynie wskaźnikami. Choć sam zegar pokazujący stopnień wykorzystania mocy wygląda jak obrotomierz.

Zamiast obrotomierze jest tu wskaźnik wykorzystania mocy w czasie rzeczywistym. Miejsce wskaźnika temperatury zajął wskaźnik pokazujący, jaki procent mocy można wykorzystać. Im bardziej rozładowana bateria, tym mocniej wskazówka przechyla się na lewą stronę.
Zamiast obrotomierze jest tu wskaźnik wykorzystania mocy w czasie rzeczywistym. Miejsce wskaźnika temperatury zajął wskaźnik pokazujący, jaki procent mocy można wykorzystać. Im bardziej rozładowana bateria, tym mocniej wskazówka przechyla się na lewą stronę.© fot. Marcin Łobodziński

Zamiast wskaźnika temperatury cieczy, mamy pokazujący, w jakim stopniu można korzystać z mocy silnika. Po drugiej strony zamiast wskaźnika poziomu paliwa mamy ten pokazujący stopień naładowania akumulatora. Prędkościomierz wyskalowano do 160 km/h, a przy drążku do obsługi napędu nie ma trybu manualnego i sportowego. To cała różnica względem wersji z silnikiem Diesla, do której testu odsyła poniższy link.

Dodam tylko, że nie zmieniłem zdania na temat komfortu kabiny Craftera – to wciąż najlepsze auto dostawcze, w jakim siedziałem, z najlepszą pozycją za kierownicą, najwygodniejszym fotelem kierowcy i najprostsze w obsłudze. Poza tym, że e-Crafter nie ruszy z miejsca, gdy nie zapniesz pasów lub nie zamkniesz drzwi, nic w tych kwestiach się nie zmienia.

Volkswagenem e-Crafterem jeździ się jeszcze przyjemniej niż dieslem. Bezszelestny napęd tylko wskazówkami i pracą przekaźników (chyba) daje oznaki życia. Dopiero przy dynamicznym przyspieszaniu czy prędkościach bliskich maksymalnej słychać charakterystyczny świst. Dźwięk ten można zagłuszyć znakomitym systemem audio i to wcale nie grając głośno – po prostu go włączając.

Niemal idealny kokpit e-Craftera. Jedyne co bym poprawił to umieszczenie gniazda USB, które znajduje się tuż przed szybą.
Niemal idealny kokpit e-Craftera. Jedyne co bym poprawił to umieszczenie gniazda USB, które znajduje się tuż przed szybą.© fot. Marcin Łobodziński

Za kierownicą e-Craftera trzeba nauczyć się na nowo obsługi pedału przyspieszenia, bo pełni on też funkcję delikatnego hamowania. W praktyce chodzi o rekuperację energii, ale odczucie jest takie, jakby kierowca położył nogę na hamulcu. Przy dużych umiejętnościach przewidywania ruchu drogowego, można rzadziej korzystać z hamulców. Ale pierwsze kilometry to trochę nerwowa jazda. Efekt "zajączka" mija po godzinie.

Przydaje się to w mieście. Wystarczy 50 m, by z prędkości 50 km/h zwolnić do takiej, która umożliwia bezpieczne i komfortowe przejechanie przez wysoki próg zwalniający. Również na dojeździe do skrzyżowań można zatrzymać auto bez hamulca.

Pod maską silnik z Volkswagena e-Golfa. Moją uwagę zwrócił zastosowany w klimatyzacji czynnik R-134a. Brawo!
Pod maską silnik z Volkswagena e-Golfa. Moją uwagę zwrócił zastosowany w klimatyzacji czynnik R-134a. Brawo!© fot. Marcin Łobodziński

Cieszy dynamika napędu. 136 KM i 290 Nm to słabe parametry w porównaniu z testowanym przeze mnie dieslem (177 KM i 410 Nm), ale trudno porównać te auta jednoznacznie. Brak skrzyni biegów w elektryku sprawia, że samochód przyspiesza niemal liniowo i prawie natychmiast reaguje na wciśnięcie gazu. Jedynie z miejsca rusza dość łagodnie, ale w aucie użytkowym to plus.

Niezależnie od zakresu prędkości, w jakim pracuje, prędkość rośnie niemal zawsze tak samo. Dynamika spada dopiero w okolicach 85 km/h. Aby Crafter TDI zachowywał się podobnie, przekładnię trzeba by przełączyć w tryb sportowy.

Zobacz na wideo jak przyspiesza i zwalnia VW e-Crafter:

Samochód jeszcze lepiej zachowuje się z ładunkiem. By mieć porównanie z dieslem, włożyłem tonę do przestrzeni ładunkowej. Praktycznie nie czuć spadku osiągów. Również zawieszenie niemal się nie ugina i oczywiście staje się jeszcze bardziej komfortowe. Nawet w moim odczuciu bardziej od diesla. W tym zakresie e-Crafter to pierwsza liga.

Świetne miejsce pracy kierowcy. Amortyzowany fotel z dwoma podłokietnikami i regulowaną długością siedziska jest klasą samą dla siebie.
Świetne miejsce pracy kierowcy. Amortyzowany fotel z dwoma podłokietnikami i regulowaną długością siedziska jest klasą samą dla siebie.© fot. Marcin Łobodziński

Na odcinku testowym po załadowaniu auta zużycie energii wzrosło o 2,5 kWh/100 km względem pustego. Bez nadmiernego oszczędzania e-Crafter potrzebuje 25-27 kWh/100 km, natomiast bardzo dynamiczna jazda w ruchu mieszanym (trasa i miasto) to wynik nie większy niż 30 kwh/100 km. Mowa o jeździe z pedałem w podłodze przy niemal każdej nadarzającej się okazji. Zasadniczo jest to granica dla nieobciążonego auta. Z obciążeniem też trudno ten wynik przekroczyć.

Prawdopodobnie niewiele wam to mówi, a zatem… Jeśli prąd jest pobierany ze źródła w firmie przy cenie 0,25-0,35 zł/kWh, to auto potrzebuje na pokonanie 100 km ok. 6,5-9,1 zł. To równowartość niespełna dwóch litrów oleju napędowego. Nawet przy dwukrotnie wyższej stawce energii to wciąż równowartość ok. 3-3,5 l/100 km.

Volkswagen e-Crafter w ruchu miejskim jest kapitalnym autem. Za miasto trzeba wyjeżdżać rozważnie, bo 120 km zasięgu to niedużo.
Volkswagen e-Crafter w ruchu miejskim jest kapitalnym autem. Za miasto trzeba wyjeżdżać rozważnie, bo 120 km zasięgu to niedużo.© fot. Marcin Łobodziński

Czas ładowania z gniazda 230 V to około 17 godzin. Użycie wallboxa o mocy 7,2 kW skraca ładowanie do 5 godzin i 20 minut. Superszybka ładowarka CCS o mocy 40 kW uzupełnia całkowicie rozładowany akumulator do poziomu 80 proc. w czasie 45 minut.

Cena za auto elektryczne

Testowe auto bez dodatków kosztuje 275 568 zł netto (diesla można kupić za mniej niż 100 tys. zł). Po dołożeniu sklejki w przestrzeni ładunkowej, lakieru, chromowanego grilla, tylnych drzwi o szerszym kącie otwarcia (270 st.) i amortyzowanego fotela kierowcy winduje to cenę do 286 604 zł netto.

Zalety e-Craftera w porównaniu z dieslem są ogromne. Niestety cena blisko 300 tys. zł wymaga od przedsiębiorcy odwagi, zaufania oraz mądrego wykorzystania napędu przez kierowcę.
Zalety e-Craftera w porównaniu z dieslem są ogromne. Niestety cena blisko 300 tys. zł wymaga od przedsiębiorcy odwagi, zaufania oraz mądrego wykorzystania napędu przez kierowcę.© fot. Marcin Łobodziński

Elektryczny Crafter jest już w standardzie bardzo bogato wyposażony, m.in. w diodowe reflektory, dwustrefową klimatyzację, system multimedialny, kamerę pokładową, aktywne systemy wsparcia kierowcy czy tempomat. Pozostaje pytanie: czy jest to potrzebne kierowcy w firmie?

Jednak najważniejszym pytaniem odnośnie zakupu tego samochodu jest: czy elektryczne auto dostawcze się opłaca? Na ten temat przeczytacie oddzielny artykuł już niebawem.

Moja opinia o Volkswagenie e-Crafterze:

Z przyjemnością wróciłem za kierownicę Craftera. Wersja elektryczna to auto typowo miejskie i wyjątkowo komfortowe narzędzie pracy.
Z przyjemnością wróciłem za kierownicę Craftera. Wersja elektryczna to auto typowo miejskie i wyjątkowo komfortowe narzędzie pracy.© fot. Marcin Łobodziński

Jedyny jak na razie "polski" samochód elektryczny, jaki można kupić, jest w swojej klasie niemal doskonały, a jego wersja elektryczna pokazuje, że nawet w tym segmencie taki napęd daje radę. E-Crafter jest idealnie dopasowanym narzędziem pracy dla przewoźników tzw. ostatniego kilometra, czyli bezpośrednio do odbiorcy końcowego. Gdybym miał być kierowcą zawodowym w takim systemie, chciałbym jeździć tym samochodem.

Nasza ocena Volkswagen e-Crafter:
10/ 10
Plusy
 • Komfort pracy kierowcy
 • Ergonomia kabiny
 • Duża liczba schowków
 • Świetne spasowanie elementów
 • Bogate wyposażenie standardowe
 • Asystenci jazdy
 • Prowadzenie i resorowanie
 • Dynamika
Minusy
 • Kiepski pomysł na umieszczenie gniazda USB
 • Wysoka deska rozdzielcza
 • Dość ograniczony zasięg sprawia, że to auto wyłącznie do pracy w mieście
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
[1/35]

Volkswagen e-Crafter - dane techniczne, osiągi

Volkswagen e-Crafter (2019) DMC 3,5 t

Silnik i napęd:

Układ i doładowanie:elektryczny 
Rodzaj paliwa:prąd 
Moc maksymalna:100 kW (136 KM) 
Moment maksymalny:290 Nm 
Skrzynia biegów:jednostopniowa 
Typ napędu:przedni 
Hamulce przednie:tarczowe 
Hamulce tylne:tarczowe 
Zawieszenie przednie:kolumna MacPherson 
Zawieszenie tylne:oś sztywna na resorach 
Koła, ogumienie przednie:235/65 R16 
Koła, ogumienie tylne:235/65 R16 

Masy i wymiary:

Typ nadwozia:

Furgon z podwyższonym dachem

 
Liczba drzwi:4 
Masa własna:2544 kg 
Ładowność:956 kg 
Długość:5986 mm 
Wysokość:2590 mm 
Rozstaw osi:3640 mm 
Pojemność akumulatora napędu:35 kWh (litowo-jonowa) 
Wymiary przestrzeni ładunkowej i otworów (użyteczne):
Długosć:305 cm 
Szerokość (podłoga):176 cm 
Szerokość pomiędzy nadlokami:138 cm 
Szerokość przy suficie:152 cm 
Wysokość: 184 cm 
Szerokość otworu bocznego: 125 cm 
Wysokość otworu bocznego: 170 cm 
Szerokość otworu tylnego: 154 cm 
Wysokosc otworu tylnego: 172 cm 
Zużycie energii:
Jazda ekonomiczna:23-25 kWh/100 km
Jazda "normalna":

25-27 kWh/100 km

Jazda dynamiczna:maks. 30 kWh/100 km
W teście z obciążeniem:

24,3 kWh/100 km (bez obciążenia)

26,8 kWh/100 km (obciążenie 1000 kg)

Cena netto:
Model:od 275 568 zł 
Auto testowe:286 604 zł