Kupujesz samochód? Ważne, co wpiszesz na umowie
Chcesz dowiedzieć się, jak prawidłowo sporządzić umowę kupna-sprzedaży samochodu? Pamiętaj, że nie powinieneś podpisywać każdego dokumentu bez zrozumienia jego treści.
W dobie Internetu mamy dostęp do wielu gotowych szablonów umowy kupna-sprzedaży samochodu. Możemy z nich korzystać, jednak zawsze powinniśmy zachować ostrożność, aby nie podpisać czegoś, co może później przysporzyć nam kłopotów. Alternatywą dla gotowych wzorów jest samodzielne sporządzenie umowy, co wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać.
Mimo że na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że im bardziej skomplikowana umowa, tym lepiej, to jednak w praktyce okazuje się, że jest zupełnie na odwrót. Im prostsza umowa, tym lepiej — czasem nawet dla obu stron. Gotowe wzory umów, które zawierają różnego rodzaju oświadczenia i deklaracje, często mogą okazać się pułapką.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Umowa kupna-sprzedaży samochodu. Które zapisy realnie wyłączają prawa do rękojmi kupującemu?
Warto pamiętać, że kodeks cywilny gwarantuje pewne prawa konsumenta i nakłada obowiązki na sprzedającego, niezależnie od tego, co jest napisane w umowie. Niektóre zapisy, które można znaleźć w umowach proponowanych przez handlarzy, są wręcz nielegalne, a więc mimo ich podpisania, nie mają one mocy prawnej.
Istnieją jednak zapisy, które skutecznie wykluczają stosowanie niektórych przepisów prawa cywilnego. Muszą one jednak być wyraźnie sformułowane, na przykład tak, że kupujący wyraża zgodę na wyłączenie rękojmi. Warto wiedzieć, jakie to zapisy.
- Strony wyłączają zastosowanie art. 556 k.c.
- Kupujący nie będzie wnosił roszczeń zgodnie z art. 558 § 1 k.c.
- Kupujący oświadcza, że nabywa pojazd w takim stanie technicznym, w jakim aktualnie się znajduje i z tego tytułu nie będzie zgłaszał żadnych roszczeń do sprzedającego.
- Kupujący zapoznał się ze stanem technicznym pojazdu będącego przedmiotem umowy i nie zgłasza do niego zastrzeżeń. W związku strony wyłączają uprawnienia kupującego do dochodzenia roszczeń z tytułu wad pojazdu ujawnionych po dniu zakupu.
Podpisanie takiej deklaracji może wydawać się ryzykowne, ale są okoliczności, w których strony świadomie decydują się na pewne ustępstwa. Na przykład sprzedający, mając pewność co do stanu samochodu, może zobowiązać się do zwrotu pieniędzy, jeśli okaże się, że przebieg pojazdu jest nieautentyczny. Podobnie, kupujący może zgodzić się na wyłączenie rękojmi, aby uzyskać niższą cenę pojazdu.
Jakie zapisy muszą znaleźć się na umowie kupna-sprzedaży samochodu?
Ważne elementy, które powinny znaleźć się w każdej umowie sprzedaży samochodu, obejmują:
- datę i miejsce zawarcia umowy (konieczność zawarcia umowy na terenie Polski);
- imiona i nazwiska kupującego oraz sprzedającego, w tym potencjalnych współwłaścicieli;
- numery PESEL osób biorących udział w transakcji;
- adresy zamieszkania tych osób;
- jednoznaczne określenie, kto jest sprzedawcą, a kto kupującym;
- szczegółowy opis pojazdu, czyli marka, model, rok produkcji, numer nadwozia, numer rejestracyjny;
- kwotę transakcji.
Dodatkowo można dodać również kilka innych informacji, które nie zaszkodzą, ale mogą pomóc w niektórych sytuacjach. Chodzi przede wszystkim o godzinę transakcji – może mieć bowiem znaczenie w przypadku ewentualnego wykroczenia, które popełniłby sprzedający lub kupujący w dniu zawarcia umowy. Godzina na dokumencie wyraźnie będzie wskazywać, kto w danym momencie był właścicielem samochodu.
Ponadto można dopisać numery dokumentów tożsamości – dla potwierdzenia tożsamości stron transakcji, liczbę kluczyków przekazanych kupującemu – istotne w przypadku kradzieży, a także sposób realizacji płatności (gotówka, przelew, zamiana). Można również dodać zapewnienie sprzedającego o własności pojazdu i braku obciążeń, autentyczności przebiegu, widocznych uszkodzeniach pojazdu, bezwypadkowości oraz przekazaniu dodatkowych dokumentów.