Złapią cię, nim zauważysz. Nowe fotoradary na polskich drogach
Na polskich drogach trwa wymiana wysłużonych fotoradarów. Do końca 2023 roku pojawi 247 nowych urządzeń, które potrafią znacznie więcej niż te, z jakimi do tej pory mieliśmy do czynienia.
11.08.2023 | aktual.: 12.08.2023 13:55
W całym systemie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD), w Polsce funkcjonuje 470 fotoradarów. Ponad połowa tych urządzeń, które są już dość leciwe (niektóre mają ponad 10 lat), zostanie zastąpiona w 2023 roku ultranowoczesnym sprzętem, takim jak francuski Mesta Fusion RN.
Niepozorny, wysoki na 4 metry słupek to zdecydowanie więcej niż tylko kamera i radar, bowiem Mesta Fusion RN jest dosłownie naszpikowany technologią. Wykrywa pojazdy w odległości nawet 200 metrów od urządzenia, zatem "trik" z przyhamowaniem kilkanaście metrów przed fotoradarem nie wchodzi w grę. Sprzęt jest wyposażony w 24-gigahercowy, szerokoemisyjny, dopplerowski radar śledzący, co pozwala urządzeniu monitorować ruch nawet kilkudziesięciu pojazdów na ośmiu pasach ruchu. Kamera o rozdzielczości 36 megapikseli ma wbudowany moduł analizy trajektorii ruchu każdego śledzonego pojazdu.
Zobacz także
Sprzęt potrafi automatycznie rozpoznać tablice rejestracyjne wszystkich pojazdów przejeżdżających w pobliżu miejsca instalacji, a nawet rejestrować wideo. Dane mogą być wymieniane z centralą w czasie rzeczywistym. Co więcej, Mesta Fusion poradzi sobie z rozróżnieniem typu pojazdu, jeśli na drodze jest ograniczenie np. do 120 km/h dla samochodów osobowych i 80 km/h dla ciężarówek.
Wykryje też odległości pomiędzy pojazdami jadącymi tym samym pasem ruchu (jeśli komuś zachce się jechać na tzw. "zderzaku") oraz jazdę po pasie awaryjnym. Francuski producent dodaje, że może rejestrować również wykroczenia związane z pasami bezpieczeństwa czy nieprawidłowym używaniem telefonów komórkowych podczas jazdy.
Spośród 247 nowych fotoradarów, które pojawią się na polskich drogach w 2023 roku, 147 będzie pochodzić od francuskiego producenta. Pozostałe to MultaRadar CD, które również są bardzo wszechstronnymi urządzeniami. Pierwsze urządzenia Mesta Fusion RN wprowadzono w Egiertowie w woj. pomorskim i Górnej Grupie w woj. kujawsko-pomorskim. Najwięcej ma pojawić się ich w województwach: wielkopolskim, mazowieckim, małopolskim i lubelskim.