Poradniki i mechanikaTajemniczy plastik na desce rozdzielczej. Szczególnie przydaje się latem

Tajemniczy plastik na desce rozdzielczej. Szczególnie przydaje się latem

Wbrew pozorom nie znalazł się tam przypadkiem
Wbrew pozorom nie znalazł się tam przypadkiem
Źródło zdjęć: © fot. Mariusz Zmysłowski

28.06.2024 09:35, aktual.: 28.06.2024 09:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W samochodach jest wiele elementów, których funkcji do końca nie rozumiemy, na przykład sferyczny plastik umiejscowiony na desce rozdzielczej. Element ten spełnia jednak istotną rolę.

Z każdym rokiem samochody stają się coraz bardziej skomplikowane. Producenci starają się wprowadzać najnowsze technologie, które kilka lat temu były nowinkami, a obecnie można je znaleźć nawet w małych autach miejskich. Dlatego niekiedy może pojawić się pytanie: "do czego to właściwie służy"?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Takie pytanie może powstać, gdy spojrzymy na wystający, często sferyczny, plastik na szczycie deski rozdzielczej, tuż przy szybie. Ten element pojawia się w samochodach z automatyczną klimatyzacją, a w przypadku dwustrefowej klimatyzacji – plastiki mogą być dwa. Są to czujniki promieni słonecznych.

Jak działają? Czujniki analizują promienie słoneczne i na ich podstawie oceniają, jak bardzo wnętrze samochodu się nagrzewa, aby odpowiednio dostosować pracę automatycznej klimatyzacji. Na przykład, w słoneczny dzień, gdy ustawimy klimatyzację na 20 stopni Celsjusza, system będzie działał, aby szybko i skutecznie schłodzić wnętrze pojazdu.

Jeżeli tę samą temperaturę ustawimy podczas pochmurnego dnia, komputer w samochodzie rozpozna, że wnętrze nie nagrzewa się tak szybko, co oznacza, że proces chłodzenia będzie inny. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że nic nie zakrywa tych czujników, gdyż pełnią one kluczową rolę.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)