Szybki i bezpieczny dojazd nad Bałtyk? Te drogi omijaj

Szybki i bezpieczny dojazd nad Bałtyk? Te drogi omijaj

Samochodem nad Bałtyk - jakie trasy wybierać?
Samochodem nad Bałtyk - jakie trasy wybierać?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | GDDKiA
Kamil Niewiński
24.07.2023 11:42, aktualizacja: 24.07.2023 12:43

GDDKiA postanowiło stworzyć swoisty poradnik podróżnika. Znaleźć można w nim między innymi porady, na które drogi powinniśmy uważać, by szybko i bezpiecznie dostać się nad Morze Bałtyckie, a które miejsca są dość newralgiczne.

Wakacje już w pełni, a przełom lipca i sierpnia to jeden z najbardziej intensywnych okresów w kurortach, a także na drogach. Kiedyś wybranie się na wyprawę nad Morze Bałtyckie było karkołomnym zadaniem, lecz z roku na rok przybywa dróg ekspresowych i autostrad. Nie tylko pomagają one znacznie skrócić czas podróży, ale również sprawiają, że jest ona o wiele bezpieczniejsza.

Nie oznacza to jednak, że każda trasa zapewni nam maksymalny komfort bez stania w korkach. Gdzie lepiej się poruszać, a jakich tras być może powinniśmy unikać? Na to pytanie spróbowała odpowiedzieć Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która przygotowała pewnego rodzaju poradnik dla kierowców, którzy mają zamiar wybierać się w najbliższej przyszłości nad Bałtyk.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przede wszystkim ważną wskazówką jest sam dobór godzin, w których mamy zamiar jechać. Oczywiście największy ruch na drogach panuje rano (w godzinach 7-9) oraz po południu (w godzinach 15-18). Jeżeli więc jest taka możliwość, zdecydowanie zaleca się wybieranie innych okienek czasowych dla własnego komfortu.

Z drugiej jednak strony w dni robocze w godzinach wieczornych i nocnych (19-5) utrudnienia pojawiają się między węzłami Gdańsk Osowa i Gdańsk Owczarnia, gdzie wymieniane są ekrany akustyczne. Dodatkowo na budowanej Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej, a dokładniej na węźle Gdańsk Południe, odbywa się całkowita przebudowa, która również generuje problemy.

W okolicach Szczecina newralgicznym punktem jest fragment pomiędzy Węzłami Klucz i Goleniów Północ. To tutaj droga S3 łączy się z S6, a natężenie ruchu, w szczególności w weekendy, często generuje zatory i korki. GDDKiA zaznacza, że problem widać szczególnie w piątkowe popołudnia, a także w soboty od 10 do 15 i w niedziele od 11 do 16. 

Budowa S3 Świnoujście-Troszyn
Budowa S3 Świnoujście-Troszyn© Materiały prasowe | GDDKiA

W przypadku woj. zachodniopomorskiego dwoma problematycznymi punktami wskazanymi przez GDDKiA są jeszcze fragmenty drogi krajowej nr 11 w Bobolicach oraz w samym Koszalinie, a także budowa ostatniego odcinka S3 od Troszyna do Świnoujścia. W pierwszym przypadku jednak problem rozwiąże nowy fragment S11, który zostanie oddany do użytku jeszcze w 2023 r.

Kierowcom sen z powiek może dodatkowo zdjąć droga krajowa nr 11 na swoim wielkopolskim odcinku. Zatory mogą pojawiać się chociażby w Obornikach Wlkp., Ujściu, Jastrowiem czy Szczecinku. Najlepiej tej drogi unikać w piątkowe popołudnia, chociaż tak naprawdę każdego dnia po południu i wieczorem ruch na tym odcinku jest zwiększony.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)