#Seat Ibiza

Seat Ibiza

Seat Ibiza to najpopularniejsze auto kompaktowe pochodzące z segmentu B i najchętniej kupowany pojazd hiszpańskiej marki. Pierwszy przedstawiciel rodziny Ibiza wszedł na rynek w 1984 roku, zastępując Seata Fura, a jego pierwsze generacja bazowała na Seacie Ronda i Fiacie Ritmo.

  • Seat Ibiza V w wersji FR posiadał mocny i zrywny silnik wysokoprężny 2.0 TDI, generujący 143 KM
  • Seat Ibiza V wykorzystuje stylistyczne rozwiązania z Leona III, a są to trójkątne, diodowe reflektory (z przodu i z tyłu) oraz masywna i szeroka sylwetka
  • Seat Ibiza z 2017 roku występowała tylko w wersji hatchback
  • Seat Ibiza V wyróżnia się wydatnymi przetłoczeniami po bokach, które nadają Ibizie agresywnego wyglądu
  • Seat Ibiza z 2017 roku. Auto zostało skonstruowane na platformie MQB A0 dedykowanej dla mniejszych samochodów Volkswagena
  • Seat Ibiza V otrzymał maksymalną liczbę gwiazdek w testach zderzeniowych Euro NCAP, a ponadto został pochwalony w tychże testach za perfekcyjne zabezpieczenie przed obrażeniami najbardziej newralgicznych miejsc na ciele człowiek
  • Wnętrze Seata Ibizy piątej generacji
[1/7] Seat Ibiza V w wersji FR posiadał mocny i zrywny silnik wysokoprężny 2.0 TDI, generujący 143 KMŹródło zdjęć: © [Zdjęcie](http://www.autowp.ru/seat/ibiza/2017xx_1/pictures/e4ibng/) użytkownika Porlamfer

Seat Ibiza – informacje o modelu

Warto pamiętać, że Seat od 1984 powoli wycofuje się ze współpracy z Fiatem. Seat Ibiza I był pierwszym hiszpańskim autem tej marki, nie wykorzystującym elementów nadwozia od Fiata. Co więcej, pierwsza generacja Ibizy to zarazem ostatnie auto, nad którym Seat współpracował wraz z włoskim koncernem samochodowym. Seat stopniowo wykupywany był przez Volkswagena, dlatego patrząc na Seata Ibizę z łatwością dojrzymy w jej wyglądzie i sposobie działania cechy charakterystyczne dla niemieckiego koncernu samochodowego. Ponadto, wybrane jednostki napędowe Ibizy skonstruowano w kooperacji z Porsche (spółka należąca do koncernu Volkswagena)

Seat Ibiza występuje w nadwoziu typ hatchback lub kombi. Warto wiedzieć, że model Ibiza przysporzyła Seatowi największy tryumf pod względem sprzedaży – od ponad trzydziestu lat Ibiza została sprzedana w ponad sześciu milionach egzemplarzy. W latach 1993-2009, bazując na Ibizie, skonstruowano Seata Cordobę w wersji nadwoziowej kombi i hatchback (również segment B). Wspomnijmy, że Ibiza (wraz z modelem Ronda) była pierwszym Seatem, który wprowadził zwyczaj nadawania samochodom nazw hiszpańskich miast albo nazw charakterystycznych miejsc położonych w tym kraju.

Seat Ibiza trafił do salonów w 1985 roku i jest produkowany do dnia dzisiejszego. Przez nieco ponad trzydzieści lat światło dzienne ujrzało jedenaście generacji Ibizy.

Seat Ibiza – jednostki napędowe

Wyposażenie Seata Ibizy obejmuje napęd przedni, obsługiwany przez silnik benzynowy albo diesel. Moc Ibizy waha się między 43 KM, a 192 KM, a to przekłada się na maksymalną prędkość, mieszczącą się w przedziale 145-235 km/h (Ibiza do „setki” przyspiesza w czasie 6,7-19,5 sekundy). Motor pod maską Ibizy to jednostka rzędowa mająca 3-4 cylindry z pojemnością 0,9-1,98 litra, osiągająca moment obrotowy w granicach 64-320 Nm. Seat Ibiza spala od 3,5 litra do 7,5 litra paliwa na sto kilometrów.

Warto wspomnieć, że to hiszpańskie auto występuje w wersjach trzydrzwiowych, czterodrzwiowych i pięciodrzwiowych, posiada pięć siedzeń, a bagażnik cechuje pojemność w granicach 580-1165 litrów.

Wymiary Seata Ibizy: długość – od 3,64 do 4,24 m, szerokość – od 1,61 do 1,78 m, wysokość – od 1,34 do 1,44 m.