Poradniki i mechanikaŚciąganie podczas hamowania – wyjaśniamy przyczyny niebezpiecznego zjawiska

Ściąganie podczas hamowania – wyjaśniamy przyczyny niebezpiecznego zjawiska

Ściąganie podczas hamowania może być bardzo niebezpieczne
Ściąganie podczas hamowania może być bardzo niebezpieczne
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe/Škoda
Marcin Łobodziński

28.01.2018 10:34, aktual.: 30.03.2023 11:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sprawny technicznie samochód nawet podczas awaryjnego hamowania powinien zachować nadany przez kierowcę tor jazdy. Nie zawsze tak jest, a przyczyn problemów należy szukać nie tylko w układzie hamulcowym, ale także w zawieszeniu i samych oponach.

Zachowanie samochodu podczas awaryjnego hamowania można uznać za niewłaściwe wtedy, gdy na w miarę równej drodze trzeba korygować tor jazdy. Do takiej sytuacji może dojść na przykład w koleinach, ale nawet na wybojach auto wyposażone w system ABS powinno jechać prosto, jeżeli tak jest ustawiona kierownica.

Przyczyn tzw. ściągania podczas hamowania jest kilka, a szukać ich należy w układzie jezdnym. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że w nowoczesnych autach z systemem ABS i ESP, przy jakichkolwiek nieprawidłowościach, droga hamowanie znacznie się wydłuża, ponieważ elektronika pokładowa wyrównuje siłę hamowania kół na jednej osi do tego, które hamuje słabiej, unikając w ten sposób nadmiernego ściągania samochodu w jedną stronę.

Jedną z najczęściej występujących przyczyn ściągania podczas hamowania jest niewłaściwe ciśnienie w pojedynczym kole. Kierowcy rzadko je sprawdzają i często jeżdżą bezwiednie z ciśnieniem niższym nawet o 1 bar w jednej z opon.

Jeżeli jest to koło przednie, można się spodziewać problemów podczas awaryjnego hamowania. Nieco rzadziej przyczyną jest nierównomierne zużycie opon. Ogumienie to obszar, w którym należy rozpocząć poszukiwania problemu.

Niemalże oczywistym układem, w którym występują nieprawidłowości w hamowaniu jest rzecz jasna układ hamulcowy. Często przyczyną ściągania jest awaria jednego z zacisków, przede wszystkim zakleszczenie tłoka.

Nie ma to nawet znaczenia w jakiej pozycji się zatrzyma. Jeżeli dociska klocek do tarczy podczas jazdy, to najpewniej powierzchnia klocka jest już przypalona a tarcza przegrzana, czego efektem będzie niższa skuteczność hamowania.

Gdy jedna z tarcz się skrzywi, również nie będzie generowała odpowiedniej siły hamującej, a system ABS zmniejszy ją również na drugim kole. Nie zrobi tego jednak w początkowej fazie, a zatem ściąganie może być chwilowo odczuwalne.

Rzadziej pojawia się problem z nieszczelnością w układzie hamulcowym, choć w niektórych samochodach sztywne przewody rdzewieją na potęgę. Może dojść wówczas do wycieku płynu hamulcowego w jednym z obwodów.

Trzeba jednak uważać w układach bębnowych na cylinderki, które mogą przeciekać i nie działać z pełną siłą, a okładziny szczęk pokryte płynem będą generowały mniejsze tarcie.

Ostatnim punktem jest zawieszenie, a konkretnie jego geometria. Niewłaściwe ustawienie kół zarówno przednich jak i tylnych powoduje nie tylko ściąganie podczas jazdy, ale także przy hamowaniu.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także