Rekordowa podwyżka. Kierowcy zapłacą więcej za OC

Rekordowa podwyżka. Kierowcy zapłacą więcej za OC

Historia mocnych podwyżek cen OC sprzed dekady może się powtórzyć
Historia mocnych podwyżek cen OC sprzed dekady może się powtórzyć
Źródło zdjęć: © WP | Tomasz Budzik
Tomasz Budzik
31.03.2024 09:58

Marzec skończył się na rynku ubezpieczeń rekordową podwyżką cen polis OC dla kierowców. Może to oznaczać koniec okresu walki o klienta poprzez wojnę cenową. Obecnie jest drożej o ok. 100 zł, a to nie musi być jeszcze koniec.

W marcu 2024 r. w ciągu miesiąca średnia cena polisy OC pojazdu wzrosła o 5,5 proc., informuje RMF FM na podstawie danych porównywarki ubezpieczeniowej Rankomat. Na pierwszy rzut oka może wydawać się to mało znaczącą informacją, ale warto zagłębić się w szczegóły. Jak się okazuje, był to największy miesięczny skok od początku notowania rynkowych danych przez Rankomat.

Warto także porównać dane w szerszej perspektywie. Średnia cena polisy OC w marcu 2024 wyniosła 611 zł. W całym 2023 r. było to 502 zł. Oznacza to wzrost o niemal 22 proc. Tę wielkość trudno przeoczyć czy też przejść nad nią do porządku dziennego. Co ważne, podwyżka OC miała miejsce w czasie, gdy ogólnie inflacja wciąż występuje, ale jest niższa niż w poprzednich miesiącach. Oznacza to, że przyczyny zmiany cen polis mogą leżeć gdzie indziej. Mogą być również trwalsze, niż byśmy sobie życzyli.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Więcej światła na realia funkcjonowania towarzystw ubezpieczeniowych przynosi roczny raport Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Wynika z niego, że w 2023 r. mimo podobnego odsetka szkód wypłacono o ok. 15 proc. więcej za szkody nieosobowe, podczas gdy wypłaty za szkody osobowe pozostały na poziomie zbliżonym do tego z 2022 r.

Wiele wskazuje na to, że zakłady ubezpieczeniowe na dobre zaczęły odczuwać zmiany w sposobie likwidacji szkód komunikacyjnych, jakie weszły w życie w listopadzie 2022 r. Od tej pory poszkodowani kierowcy mogą liczyć na większe wsparcie firm ubezpieczeniowych, ale dla tych ostatnich oznacza to wyższe koszty, które w ostatecznym rachunku muszą pokryć zmotoryzowani kupujący OC.

Czas pokaże, czy podwyżki cen polis OC utrzymają się w kolejnych miesiącach. Kierowcy muszą przygotować się na większe wydatki.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)