Porsche 911 Carrera S Cabriolet (991) PDK Sport Chrono - coupé na miękko [test autokult.pl]

TestyPorschePorsche 911 Carrera S Cabriolet (991) PDK Sport Chrono - coupé na miękko [test autokult.pl]21.11.2012 11:00
Porsche 911 Carrera S Cabriolet (991) PDK Sport Chrono - coupé na miękko [test autokult.pl]
Rafał Warecki

Tegoroczne wakacje rozpoczęliśmy mocnym akcentem w postaci Porsche 911 Carrera S Coupé. W jeden z ostatnich ciepłych wakacyjnych weekendów postanowiliśmy równie ciekawie zakończyć sezon letni, zbierając w jednym miejscu kilka bardzo interesujących samochodów sportowych. Wśród nich pojawiło się oczywiście Porsche 911 Carrera S – tym razem jednak w wersji Cabriolet.

Porsche 911 Carrera S Cabriolet - test

Kolejny test w mieście i okolicach nie wchodził w grę, dlatego Porsche 911 w towarzystwie innych sportowych samochodów trafiło na jeden z mazowieckich torów, gdzie mogło pokazać się od zupełnie innej, jeszcze lepszej strony.

Na początku warto zwrócić uwagę na główny element, który oprócz barwy lakieru i koloru tapicerki odróżniał obydwa testowane egzemplarze – mianowicie konstrukcję dachu. Poprzednie generacje Porsche 911 z otwartym nadwoziem miały jeden zauważalny szkopuł – załamaną linię boczną. Charakterystycznie przygarbiona sylwetka pociągnięta przez czterosegmentowy miękki dach była zaburzona przez nieciekawe załamanie zaraz za kabiną pasażerską. W najnowszej generacji dzięki inaczej podzielonym segmentom udało się otrzymać płynną i niezaburzoną sylwetkę, która nawet przy zamkniętym nadwoziu wygląda świetnie i niemal wzorowo naśladuje profil wariantu coupé. Dzięki temu nowe Porsche 911 Carrera S Cabriolet niezależnie od pogody prezentuje się doskonale.

453799086530056344

Otwieranie i zamykanie dachu, nie licząc samego opuszczania szyb bocznych, trwa około 13 sekund i może odbywać się do prędkości 60 km/h. Jest to szczególnie przydatne podczas powolnego poruszania się w miejskim korku czy na światłach – przekształcenie zamkniętego nadwozia w kabriolet czy odwrotnie nie powoduje zatrzymania ruchu na pasie. Przed otwarciem dachu nie trzeba odbezpieczać żadnych klamer, wszystko dzieje się elektrycznie za pomocą jednego przycisku. Po złożeniu materiał znika pod unoszonym profilem za tylnymi miejscami, gdzie nie mogło zabraknąć charakterystycznego dla wszystkich modeli 911 Cabriolet przygarbienia, pod którym drzemie jednostka napędowa. Nie muszę chyba dodawać, że składany dach w przypadku Porsche 911 nie ma możliwości ograniczenia pojemności bagażnika.

Miejsca na tylnej kanapie jest nadal tak samo mikroskopijnie mało jak w przypadku nadwozia coupé, jednak  podczas jazdy z otwartym dachem przynajmniej można się wyprostować. Jeśli tylne miejsca nie są zajęte, warto rozwinąć z tyłu automatycznie sterowany wiatrołap, który skutecznie zminimalizuje zawirowania powietrza w kabinie. Jazda z wiatrem we włosach i promieniami słońca na twarzy to nie tylko przyjemność dla zmysłu dotyku. Nie mniej ważną rolę odgrywa dźwięk opcjonalnego układu wydechowego, który sprawia, że po plecach przechodzą ciarki – i to nie od wyziębienia.

Podczas jazdy z rozłożonym dachem czuć, że całość mimo określenia „miękki” to bardzo sztywna i twarda konstrukcja, świetnie spasowana i doskonale tłumiąca hałas. Wyciszenie kabiny jest bardzo skuteczne, a sam dach nie powoduje żadnych niepożądanych dźwięków spowodowanych szczelnością czy pracą ruchomego stelażu nawet przy prędkościach przekraczających 200 km/h (takie prędkości rozwijaliśmy oczywiście tylko w zamkniętym obiekcie).

453799086530318488

Tor to dla Porsche 911 środowisko nie mniej naturalne niż kipiący luksusem bulwar. Drogie kabriolety postrzegane są często w towarzystwie dużo mocniejszych i tańszych samochodów jak złote zegarki – symbole obnoszenia się z bogactwem. Podczas gdy inne samochody rozgrzewały opony i przygotowywały się do startu, Porsche niczym arystokrata leniwie stało, przyglądając się temu procederowi z boku. Nie musiało nic udowadniać na przejazdach testowych, dopiero po pierwszym starcie pokazało, że tak naprawdę liczy się w mocniejszym na papierze towarzystwie.

Włączenie procedury startowej Launch Control powoduje szeroki uśmiech zadowolenia na twarzy. Tym bardziej kiedy po odpuszczeniu wduszonego do podłogi pedału hamulca czujesz, że elektronika nie pozwala nawet na minimalny uślizg tylnych kół, tylko wgniata cały moment obrotowy przez szerokie opony prosto w asfalt. Każda zmiana przełożenia powoduje nastawienie kręgów w kręgosłupie, a wskazanie prędkościomierza rośnie, nie tracąc zapału. Widzisz, jak reszta stawki zostaje z tyłu, unosząc za sobą tumany kurzu i zdartych opon z innych samochodów. Uśmiech jest coraz szerszy do chwili, w której siedmiolitrowe LS7 z kompresorem mija cię tuż przed metą – cóż, nie zawsze można być najszybszym na prostej.

453799086530515096

Co innego w zakrętach. Porsche 911 Carrera S jest szybkie nie tylko podczas jazdy na wprost. Ten luksusowy kabriolet trzyma się nawierzchni jak opętany przez demona przyczepności. Szybkie nawroty czy slalom nawet w trybie Sport Plus, w którego program wpisane są poślizgi, ostre zakręty, nie robią na tym samochodzie żadnego wrażenia. Emanuje spokojem, dając poczucie, że na suchej nawierzchni nic nie jest w stanie wyprowadzić go z równowagi. Gwałtowna zmiana kierunku jazdy nawet przy wysokich prędkościach odbywa się jak po sznurku – żadnych kontrolek informujących o problemach z trakcją - nic. Niemałą zasługę mają w tym nisko osadzony środek ciężkości, świetna sztywność konstrukcji i dobra jak na taki układ napędowy dystrybucja mas między osie.

Porsche 911 Carrera S Cabriolet zaskoczyło mnie swoim powściągliwym charakterem i lekkością prowadzenia. Sportowe emocje oblane luksusowym lukrem i doprawione wiatrem we włosach to coś, czego każdy powinien kiedyś spróbować.

Super Drag Race - the best 1/4 mile drag race - test [PL]

 • Połączenie otwartego nadwozia i Porsche Sport Exhaust
 • Rewelacyjna sylwetka niezaburzona składanym dachem
 • Nadal świetne prowadzenie i trakcja, nieodczuwalny spadek sztywności skrętnej
 • Launch Control deklasuje mocniejszych rywali na starcie

Porsche 911 Carrera S Cabriolet - dane techniczne

*sam kierowca, bez bagażu, stan paliwa 40%, temp. 17 °C, z Launch Control

Porsche 911 Carrera S Cabriolet - galeria zdjęć

453799086531170456

Sesję zdjęciową przygotowało studio GIIFOTO.

 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
 • Slider item
[1/15]
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Komentarze (0)