Nie piłeś, a wydmuchałeś promile? Jest prosta odpowiedź

Nie piłeś, a wydmuchałeś promile? Jest prosta odpowiedź

Badanie trzeźwości alkomatem
Badanie trzeźwości alkomatem
Źródło zdjęć: © Policja
22.01.2024 18:45, aktualizacja: 22.01.2024 20:11

Istnieją różne substancje, zarówno spożywcze, jak i higieniczne, których zastosowanie może wywołać niepokojące odczyty na alkomacie. Istnieją również takie, które pomimo powszechnych mitów, nie wpływają na wyniki alkomatu. Znajomość tych substancji może pomóc uniknąć niepotrzebnego stresu podczas kontroli drogowej.

Alkomaty używane przez policję są często otoczone przez wiele mitów i półprawd, które mogą powodować niepotrzebne napięcie wśród kierowców. Istotnie, istnieją pewne substancje, których spożycie może wywołać odczyt alkoholu w wydychanym powietrzu, nawet jeśli kierowca nie pił alkoholu. Z drugiej strony, istnieją również produkty, które nie wpływają na wyniki alkomatu. Policjanci są świadomi tego faktu i nie dają się oszukać nietrzeźwym kierowcom.

Ważne jest, aby zrozumieć, że badanie przesiewowe alkomatem bez ustnika to coś innego niż badanie za pomocą tradycyjnego alkomatu z ustnikiem. Pierwsze urządzenie służy do wstępnej weryfikacji sytuacji. Jeśli wykryje obecność alkoholu, nie oznacza to jeszcze, że kierowca jest nietrzeźwy. W takim przypadku funkcjonariusz przeprowadza dalsze badanie za pomocą specjalistycznego alkomatu z ustnikiem, który dokładnie weryfikuje zawartość alkoholu, eliminując czynniki, które mogłyby wpłynąć na wynik badania przesiewowego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co może dać pozytywny wynik na alkomacie przesiewowym?

Użycie perfum, płynu do spryskiwacza z alkoholem w składzie, przewożenie nietrzeźwego pasażera czy rozlanie alkoholu w pojeździe. Większość z tych sytuacji nie wpłynie na pozytywny wynik badania tradycyjnym alkomatem z ustnikiem.

Ale są jednak pewne substancje, kiedy mogą wpłynąć. Należą do nich: odświeżacz do ust z alkoholem, płyny higieniczne do ust, słodycze z alkoholem, niektóre leki podawane doustnie (np. syrop) oraz e-papierosy.

Które produkty nie dają pozytywnego wyniku, choć kierowcy tak mówią?

Jednocześnie istnieją substancje i produkty, które pomimo powszechnych przekonań, nie dają pozytywnego wyniku podczas badania alkomatem. Nawet jeśli alkomat wykaże obecność alkoholu, wynik ten będzie na granicy błędu, bliski zera lub może być wynikiem problemów zdrowotnych badanej osoby.

Do tych substancji należą: jabłka i inne owoce, soki, oraz "rozrywkowe" napoje bezalkoholowe (np. piwo 0 proc.).

Jeśli alkomat wykazał obecność alkoholu, a nie piliście — jak się zachować?

Przede wszystkim nie wpadajcie w panikę. Ani badanie alkomatem przesiewowym, ani tradycyjnym nie oznacza jeszcze, że zostaniecie pozbawieni uprawnień do prowadzenia pojazdów czy traficie przed sąd. Jeśli podejrzewacie, że użyliście substancji, która mogła zaburzyć wynik, powiadomcie o tym natychmiast policjanta.

Kiedy "wydmuchacie" promile, funkcjonariusz każe wam poczekać na kolejne badanie za około 15 minut. To jest czas, kiedy śladowe ilości alkoholu zalegające w jamie ustnej samoistnie wyparują.

Kolejne badanie ma na celu dać policjantowi odpowiedź na pytanie: czy poziom alkoholu spadł, czy wzrósł? Jeśli spadł do zera, możecie kontynuować jazdę. Jeśli spadł poniżej dopuszczalnego poziomu 0,2 promila, musisz czekać na kolejne badanie. Jeśli poziom alkoholu nie spadł, możecie mieć problemy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)