Policja się zbroi. Sto nowych radiowozów i mierników prędkości

Polska drogówka otrzymała właśnie istotny zastrzyk technologiczny. Do mundurowych trafiło sto radiowozów z nowym oznakowaniem, a wraz z nimi taka sama liczba laserowych mierników prędkości.

Radiowozy i mierniki za 22 mln zł trafiły do policji w ramach projektu "Bezpieczniej na drogach – nowoczesny sprzęt dla polskiej Policji"
Radiowozy i mierniki za 22 mln zł trafiły do policji w ramach projektu "Bezpieczniej na drogach – nowoczesny sprzęt dla polskiej Policji"
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Policja
Tomasz Budzik

16.11.2023 | aktual.: 16.11.2023 11:50

Są zupełnie nowe, a za sprawą zmodernizowanego malowania, obejmującego żółte odblaskowe pasy na karoserii, doskonale widoczne. Do polskiej drogówki trafiło 100 radiowozów. 17 z nich to Škody Superb, ale "zwyczajność" tych aut nie powinna nikogo zwieść. Każde z nich jest wyposażone w dwulitrowy, benzynowy silnik o mocy 280 KM. Jednostka współpracuje z automatyczną skrzynią biegów i napędem na cztery koła. W efekcie samochód przyspiesza do pierwszej "setki" w 5,3 s. Znacznie skromniejsza jest nowa policyjna Škoda Scala. Do mundurowych trafiły 83 takie auta. Tu sercem jest silnik o pojemności 1,5 l i mocy 150 KM.

Oprócz samochodów, policjanci otrzymali również 100 nowych laserowych mierników prędkości LTI 20/20 TruCAM II. To doskonale znane polskim kierowcom narzędzie. Miernik wyposażony jest w wyświetlacz oraz kamerę rejestrującą obraz i wizerunek pojazdu, którego prędkość jest sprawdzana. Urządzenie wzbogacone jest również o funkcję pomiaru odległości pomiędzy pojazdami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pierwsze mierniki tego typu trafiły do polskiej policji w 2017 r. i zapewne spotkało się to z zadowoleniem nie tylko mundurowych, ale i samych kierowców. W końcu jeśli już ma się otrzymać mandat, to lepiej mieć pewność, że jest on zgodny z popełnionym wykroczeniem. Rzeczywiście, przy pomiarach z rozsądnych odległości TruCAM jest nieomylny. Jeśli jednak pojazd i policjanta dzieli kilkaset metrów, pojawiają się wątpliwości. Podobnie jest z funkcją pomiaru odległości, która bywa wykorzystywana przez policję do nadzorowania autostrad i dróg ekspresowych. Prawidłowe działanie pomiaru odległości nie jest badane przez Główny Urząd Miar podczas zatwierdzania urządzeń, bo nie przewidują tego przepisy.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (101)