Po Roztoczu samochodem. Co warto zobaczyć i jakie miejsca odwiedzić?

Zwierzyniec
Zwierzyniec
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Tomasz Olszewski

17.07.2023 16:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Roztocze to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych regionów Polski. Nie cieszy się, co prawda taką popularnością, jak chociażby Pomorze czy Mazury, lecz zdecydowanie warto go odwiedzić – zwłaszcza jeśli preferujemy spokojniejsze i mniej oblegane przez turystów destynacje. Roztocze idealnie nadaje się do zwiedzania własnym autem – samochód pozwoli nam szybko i sprawnie dostać się w wybrane jego części oraz przemieszczać się po całym regionie bez korzystania z komunikacji publicznej, która bywa zawodna, zwłaszcza poza obszarami miejskimi.

Dlaczego warto odwiedzić Roztocze i spędzić tu cały urlop?

Roztocze to sporych rozmiarów kraina geograficzna, która łączy Wyżynę Lubelską z Podolem. Co ciekawe, jego wschodni kraniec znajduje się daleko poza gracami naszego kraju – Roztocze sięga bowiem aż po sam Lwów, który obecnie znajduje się na Ukrainie. W związku z tym mówiąc o Roztoczu, większość polskich turystów ma na myśli jego środkową część, nazywaną także Roztoczem Tomaszowskim. I to właśnie w tym miejscu warto spędzić urlop!

Roztocze to jeden z mezoregionów. Na jego terenie znajdują się dwa parki – Roztoczański Park Narodowy i Krasnobrodzki Park Krajobrazowy. Według meteorologów, Roztocze jest miejscem na mapie Polski, do którego najchętniej zagląda słońce – jest to najbardziej nasłoneczniony region w całym naszym kraju. Oprócz słońca, Roztocze słynie także z czystego, rześkiego powietrza, bliskości natury oraz wielu ciekawych i malowniczo położonych miejsc, które czekają na turystów.

Roztocze, ze względu na swoją rozległość, idealnie nadaje się do zwiedzania dla zmotoryzowanych turystów. Własny samochód pozwala wygodnie przemieszczać się pomiędzy oddalonymi od siebie atrakcjami turystycznymi oraz zobaczyć zdecydowanie więcej miejsc niż byłoby to możliwe bez niego.

Na Roztoczu nie brakuje dróg, które zaprowadzą nas do wszystkich atrakcji turystycznych w regionie. Oprócz samochodu, na urlop na Roztoczu warto zabrać ze sobą także rowery lub wypożyczyć je na miejscu – w regionie dostępnych jest bowiem wiele ciekawych tras rowerowych.

"Z Zamościa widać Roztocze, a z Roztocza Zamość". Co zobaczyć u wrót Roztocza?

Miejscem, od którego warto rozpocząć zwiedzanie Roztocza jest Zamość. Mimo tego, że miasto to nie leży stricte na samym Roztoczu, to jednak kojarzone jest właśnie z tym regionem i większość turystów wybierając się na Roztocze, planuje zwiedzanie Zamościa. I nic w tym dziwnego! Jest to bowiem jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, nie bez powodu nazywane "Padwą północy", "polską Toskanią" i podobnymi do nich określeniami.

Zamość jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz jest miejscem, które trzeba zobaczyć, a być może nawet uczynić je swoją bazą wypadową do zwiedzania Roztocza. Jeśli chodzi o znajdujące się na terenie miasta Zamość noclegi – Nocowanie.pl pozwoli się z nimi zapoznać oraz wybrać najlepszą opcję zakwaterowania dla każdego turysty. Jeśli chodzi natomiast o atrakcje turystyczne, w Zamościu trzeba koniecznie zobaczyć renesansowe Stare Miasto, mury obronne, Muzeum Arsenał, park miejski, a także zamojskie ZOO i zalew.

Miejsca na właściwym Roztoczu, które warto odwiedzić

Kiedy już nacieszyliśmy oczy przepięknym Zamościem, pora wsiąść w samochód i ruszać na właściwe Roztocze. Kolejnym miastem, w którym warto się zatrzymać jest Zwierzyniec. Jest to miejscowość najczęściej odwiedzana przez turystów na Roztoczu.

Na jej terenie znajduje się malowniczo położony na wodzie kościół św. Jana Nepomucena, Browar Zwierzyniec, w którym od 1806 r. ważone jest regionalne piwo, a także Pałac Plenipotenta, który pod względem architektonicznym do złudzenia przypomina szwajcarski pawilon. W Zwierzyńcu w lecie można wybrać się także na spływ kajakiem po zalewie Rudka.

Zwierzyniec to świetna baza wypadowa do miejscowości Florianka, gdzie można podziwiać XIX-wieczne zabudowania oraz okazy rzadkich gatunków drzew, w tym słynnego Floriana – stary dąb szypułkowy, którego pień ma aż 770 cm w obwodzie!

W miejscowości znajduje się także hodowla koników polskich, a w odległości zaledwie 1 km od Florianki mieści się wzniesienie Biała Góra. Na jego szczycie znajduje się wieża widokowa, z której roztacza się piękna panorama Roztocza.

roztoczezamośćpodróż samochodem
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także