Pierwsza generacja Dacii Logan powróci na rynek. Będzie produkowana w Iranie
Są na świecie rynki motoryzacyjne rządzące się swoimi prawami. Przykładem może być Iran, który w ostatnich latach pożegnał się z wieloma producentami, obawiającymi się amerykańskich sankcji. Tamtejsza branża postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce, czego dowodem jest planowane wznowienie produkcji Logana.
16.11.2020 | aktual.: 16.03.2023 15:35
Jeszcze niedawno rola wiodących producentów w Iranie należała do dwóch francuskich koncernów - PSA i Renault. Ci z powodów politycznych postanowili jednak wycofać się z tamtejszego rynku. Ich dotychczasowi partnerzy szybko wzięli sprawy w swoje ręce i postanowili kontynuować działalność własnym sumptem.
Zaowocowało to stworzeniem irańskiego odpowiednika Peugeota 301, który w ubiegłym roku wystartował za sprawą firmy Khodro Company. Wiele wskazuje, że niebawem dołączy do niego także pierwsza generacja Dacii Logan, a raczej jej irański odpowiednik.
Wymagania tamtejszych klientów jak również przepisy homologacyjne są znacznie mniej restrykcyjne, niż w Europie. O sukcesie danego modelu decyduje przede wszystkim praktyczność i cena, a Logan jest w tych kategoriach niepokonany. Nic więc dziwnego, że Irańczycy nawet po rozstaniu z Renault nie chcą rezygnować z tego modelu.
Za kontynuację produkcji irańskiego Logana oferowanego tam pod nazwami Renault L90, Renault Tondar 90 i Renault Pars Tondar odpowiadać ma konsorcjum SAIPA. Jego dyrektor Javad Soleimani w wywiadzie dla lokalnych mediów przyznał, że SAIPA dysponuje dostępem do 85 proc. części i wiedzy wykorzystywanej dotychczas przez Renault. To powinno wystarczyć do dalszej produkcji sedana, u nas znanego jako Dacia Logan.
Biorąc pod uwagę wcześniejszą działalność SAIPA, nie są to słowa rzucone na wiatr. W przeszłości firma z sukcesem rozwinęła już bowiem kilka lokalnych i chińskich marek. Niewykluczone, że z kontynuacją budżetowego sedana Dacii będzie podobnie.