Odszkodowanie po wypadku może być wyższe. Ubezpieczyciel powinien zapłacić za opiekę najbliższych

Ofiary wypadków, które zostały ciężej poszkodowane, często dochodzą do siebie pod opieką swoich najbliższych. Jak orzekł Sąd Najwyższy, za taką formę opieki również należy się rekompensata. Oznacza to, że odszkodowania mogą wzrosnąć.

Dziś rekompensatę wypłacają tylko te firmy, które chcą to robić.
Dziś rekompensatę wypłacają tylko te firmy, które chcą to robić.
Źródło zdjęć: © Policja
Tomasz Budzik

23.07.2020 | aktual.: 22.03.2023 10:49

"Poszkodowany, który doznał uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, może domagać się na podstawie art. 444 § 1 k.c. odszkodowania z tytułu kosztów opieki sprawowanej nad nim nieodpłatnie przez osoby bliskie" - stwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z 22 lipca 2020 r. Oznacza to, że odszkodowania, które otrzymują uczestnicy wypadków drogowych, mogą wzrosnąć. Wiele osób, które doznały poważniejszego uszczerbku, wymaga późniejszej troski ze strony rodziny. Obecnie część poszkodowanych w takim przypadku pozostaje bez dodatkowych środków.

Jak informuje Rzecznik Finansowy, dziś dodatkowe kwoty związane ze sprawowaniem opieki nad poszkodowanym przez bliską osobę z własnej woli wypłaca tylko część towarzystw ubezpieczeniowych. W przypadku części firm dodatkowe kwoty związane z ubezpieczeniem wypłacane są tylko wówczas, gdy poszkodowana osoba zdecyduje się na profesjonalną opiekę w domu. Tego część osób woli jednak uniknąć. O ofiarę wypadku troszczą się bliscy, a ubezpieczyciel oszczędza.

Rzecznik Finansowy wyraził nadzieję, że w uzasadnieniu uchwały SN pojawią się wskazówki dotyczące określania stawek dziennych za sprawowanie opieki. Zdaniem RF powinny one być takie, jak stawki rynkowe za usługi opiekuńcze w danym regionie. Jasne postawienie wytycznych w tej sprawie ukróciłoby samowolę zakładów ubezpieczeniowych. Dziś część z nich co prawda wypłaca taką rekompensatę, ale według znacznie niższych stawek od tych, które obowiązują na rynku.

Zdaniem RF po opublikowaniu uzasadnienia do uchwały SN zakłady ubezpieczeniowe powinny zmodyfikować swoje procedury, a także wznowić postępowania, w których odmówiono wypłaty rekompensaty za opiekę nad ofiarą wypadku sprawowaną przez najbliższych.

Źródło artykułu:WP Autokult
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)