#Nissan X-Trail

Nissan X-Trail

Nissan X-Trail to auto sportowo-użytkowe produkowane od 2001 roku przez japońskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne Nissan. Samochód należy do segmentu I.

  • X-Trail to auto sportowo-użytkowe produkowane od 2001 roku przez japońskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne Nissan
  • Nissan X-Trail przystosowany jest do jazdy terenowej, co odróżnia go od kompaktowego Nissana Qashqai'a
  • Nissan X-Trail charakteryzuje się kanciastą bryłą i poszerzonymi nadkolami
  • Trzecia generacja Nissana X-Trail w 2017 r. przeszła facelifting
  • Nissan X-Trail ma bogate wyposażenie i przestronne wnętrze
  • Bagażnik Nissana X-Trail ma pojemność 565 l (przy rozłożonych fotelach)
[1/6] X-Trail to auto sportowo-użytkowe produkowane od 2001 roku przez japońskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne NissanŹródło zdjęć: © wheelsage.org/Porlamfer

Historia Nissana X-Trail

Debiut Nissana X-Trail miał miejsce w 2000 roku w Paryżu podczas targów samochodowych. Samochód przystosowany jest do jazdy terenowej, co odróżnia go od kompaktowego Nissana Qashqai'a. Model charakteryzuje się kanciastą bryłą i poszerzonymi nadkolami. Bazuje na takiej samej płycie podłogowej co Almera, Primera i Sentra. Do dyspozycji klientów oddano pięcio- i sześciobiegową skrzynię manualną oraz czterobiegową skrzynię automatyczną.

Na wystawie w Genewie w 2007 roku zaprezentowano model drugiej generacji Nissana X-Trail. Pod względem wyglądu nie odbiegała znacznie od pierwszej generacji. Przede wszystkim zwiększono jej wymiary. Samochód dostępny był z sześciobiegową skrzynią manualną i automatyczną lub z bezstopniową przekładnią CVT. Na drugiej generacji Nissana X-Trail bazuje bliźniaczy model Renaulta Koleosa.

2013 rok to debiut trzeciej generacji Nissana X-Trail. Auto dostępne jest w czterech wersjach silnikowo-napędowych. Bazową jest silnik benzynowy. Charakteryzuje się zapłonem iskrowym. Został oznaczony jako DIG-T 160.

Nissan X-Trail – dane techniczne

Nissan X-Trail dostępny jest z nadwoziem typu kombi. Oferta Nissana X-Trail obejmuje silniki benzynowe i silniki wysokoprężne. Silniki Nissana X-Trail składają się z czterech cylindrów, na każdy przypada cztery zawory. Silniki posiadają moc od 114 do 177 KM oraz pojemność od 1598 do 2488 cm3. Auto przyspiesza do 100 km/h w 10,5 – 11,5 s. Maksymalna prędkość Nissana X-Trail to 172 – 200 km/h.

Moment obrotowy Nissana X-Trail wynosi 192 – 380 Nm. Średnie spalanie waha się w granicach od 4,9 do 9,6 l na 100 km. Maksymalna pojemność bagażnika Nissana X-Trail wynosi od 1773 do 1841 l. Wymiary Nissana X-Trail to 4455 – 4690 mm długości, 1765 – 1820 mm szerokości oraz 1675 – 1750 mm wysokości.

Nissan X-Trail – opinie

Nissan X-Trail to dobre rozwiązanie dla osób ceniących niezawodność i uniwersalność. To doskonałe połączenie terenówki z kombi. Nissan X-Trail ma jednak kilka wad. W silnikach diesela zacierają się turbosprężarki, a wtryskiwacze są nietrwałe. Dochodzi do uszkodzeń dwumasowego koła zamachowego, wahaczy i czujników ABS. Zdarzają się awarie elektroniki pompy wspomagania układu hamulcowego. Szybko zużywają się gumy stabilizatora i końcówki drążków. Minusem Nissana X-Trail jest nietrwały i rozciągający się łańcuch rozrządu. Ponadto silniki diesel pracują głośno i niezbyt kulturalnie. Innymi wadami są drogie naprawy diesela, nieszczelny intercooler i słaba jakość łożysk w kołach. Mankamentem jest także brak solidnych osłon podwozia.

Powyższe niedogodności Nissan X-Trail rekompensuje bogatym wyposażeniem i przestronnym wnętrzem. Plusem są oparcia tylnej kanapy, które można regulować. Obszerne okna i wysoko umieszczone fotele zapewniają dobrą widoczność i bezpieczeństwo. Zaletą Nissana X-Trail jest perfekcyjnie zestrojone zawieszenie oraz precyzyjny układ kierowniczy. Ponadto auto posiada dynamiczne i mocne silniki oraz doskonale działający system ABS. Atutem Nissana X-Trail jest duża liczba schowków i uchwytów.