Karta rowerowa – jakie daje uprawnienia i komu jest potrzebna?
Karta rowerowa to wcale nie przeżytek, choć wielu dorosłym tak może się wydawać. Jest on potrzeby dzieciom, jeśli chcą jeździć po drogach. Jeśli go nie wyrobią, nie mogą same poruszać się na rowerze.
02.05.2022 | aktual.: 14.03.2023 12:20
Niepełnoletni rowerzysta, który ukończył 10 lat, może poruszać się rowerem po drogach publicznych samodzielnie wyłącznie wtedy, kiedy posiada kartę rowerową. Jeśli jej nie ma, nie może korzystać z drogi - ani jezdni, ani też ścieżki rowerowej czy chodnika na rowerze. Co gorsza, zgodnie z prawem, nawet pod opieką osoby dorosłej. Może natomiast jeździć swobodnie i bez opieki po strefie zamieszkania niezależnie od wieku.
Przywilej jazdy na rowerze bez karty rowerowej mają dzieci, które nie ukończyły 10 roku życia. One mogą korzystać z chodnika pod opieką osoby dorosłej. Żeby było jeszcze ciekawiej, dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. I choć ustawodawca tego nie dodaje, to w domyśle chodzi o 10-latka lub starsze dziecko z kartą rowerową.
Warto tu podkreślić, że osoby do 10 roku życia na rowerze to formalnie piesi. Nie mogą więc korzystać ze ścieżek rowerowych.
Do czego jeszcze uprawnia karta rowerowa?
Karty rowerowej potrzebuje osoba niepełnoletnia, powyżej 10 roku życia, jeśli ma zamiar przemieszczać się samodzielnie przy pomocy hulajnogi elektrycznej. Zamiast karty może używać także prawa jazdy, np. AM, A1 czy B1.
Ponadto od 15 roku życia karta rowerowa uprawnia do poruszania się pojazdem zaprzęgowym, a od 17 roku życia pozwala przewozić rowerem inne osoby, jeździć rowerem wieloosobowym lub kierować rikszą.
Mandat za brak karty rowerowej?
Jest to możliwe, choć kary są niskie i raczej policjanci odstępują od ich wymierzania. Małoletni rowerzysta bez karty może zostać ukarany 200-złotowym mandatem, choć prędzej zostanie pouczony. Co więcej, osoby które nie skończyły 17 roku życia nie mogą otrzymać mandatu. Młodsze osoby nie podlegają odpowiedzialności wykroczeniowej. W najgorszym przypadku kara może spotkać opiekuna takiego dziecka.
W przypadku częstego powtarzania się takiej sytuacji rodzicom grozi grzywna i skierowanie sprawy do sądu rodzinnego za niewłaściwe sprawowanie opieki nad dzieckiem. Grzywna grozi rodzicom również na podstawie art. 96 kodeksu wykroczeń, który mówi o udostępnieniu pojazdu osobie bez wymaganych uprawnień.
Niestety z gorszymi konsekwencjami muszą się liczyć rodzice dziecka, które uczestniczy w wypadku komunikacyjnym, a jechało samodzielnie bez karty rowerowej. Może się okazać, że nie otrzyma odszkodowania, a do tego rodzice zostaną ukarani.
Podobnie ubezpieczyciel mogą nie wypłacić odszkodowania z tytułu polisy NNW, jeśli dziecko bez karty rowerowej będzie miało wypadek (np. pechowo się przewróci i zrobi sobie krzywdę).