Jeżdżą, jak chcą. Policjanci przypominają o zasadach na hulajnogach

Wraz ze wzrostem temperatury w miastach pojawiło się wielu użytkowników elektrycznych hulajnóg. Część z nich – świadomie lub nie – łamie przepisy i jednocześnie naraża się na spore niebezpieczeństwo. Kary też mogą być całkiem spore.

Taka jazda na pewno nie jest zgodna z prawem
Taka jazda na pewno nie jest zgodna z prawem
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Policja

14.04.2024 | aktual.: 14.04.2024 12:45

Elektryczna hulajnoga to interesujący sposób na dopełnienie obrazu mobilności w miastach. Problem polega na tym, że wiele osób nie ma pojęcia o przepisach, obowiązujących korzystające z nich osoby. Przede wszystkim hulajnogą nie można poruszać się po ulicy. Wyjątek stanowią drogi, na których dopuszczalna prędkość nie przekracza 30 km/h – czyli na przykład drogi w strefach zamieszkania.

W pozostałych przypadkach użytkownik hulajnogi musi poruszać się drogą dla rowerów i nie może przekraczać prędkości 20 km/h. Jeśli jej nie ma, może korzystać z chodnika. Należy jednak pamiętać, ze jeśli po chodniku chodzą ludzie, użytkownik hulajnogi musi poruszać się w ich tempie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Z elektrycznej hulajnogi bez żadnych wymogów mogą korzystać osoby dorosłe. Niepełnoletni muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1 bądź T. Dzieci do 10. roku życia mogą korzystać z elektrycznej hulajnogi tylko w strefie zamieszkania i pod opieką osoby dorosłej.

Użytkownik elektrycznej hulajnogi nie może:

  • przewozić innej osoby, zwierzęcia lub ładunku,
  • kierować w stanie nietrzeźwości, po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu,
  • ciągnąć lub holować innego pojazdu,
  • jechać bez trzymania kierownicy co najmniej jedną ręką
  • pozostawiać hulajnogi w miejscu do tego nieprzeznaczonym lub w sposób uniemożliwiający swobodne przemieszczanie się pieszym po chodniku, placu lub innym ciągu komunikacyjnym.

Warto pamiętać, że ignorowanie przepisów może kończyć się karą finansową. Najdotkliwsze konsekwencje poniesie osoba jadąca hulajnogą po alkoholu. Za korzystanie z takiego pojazdu przy zawartości alkoholu od 0,2 do 0,5 prom. można otrzymać mandat w kwocie 1000 zł. Jeśli kierujący ma powyżej 0,5 prom., kara wyniesie 2500 zł.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)