Wytypowano auta dla seniorów. Jest lista najlepszych
28.01.2024 18:12, aktual.: 29.01.2024 10:21
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Niemiecki automobilklub ADAC postanowił stworzyć listę samochodów przyjaznych dla seniorów. Dodatkowo eksperci tej organizacji wskazali najważniejsze aspekty, którymi powinny cechować się tego typu modele.
Przeglądając reklamy samochodów albo czytając o nich w mediach, najczęściej widzimy obraz młodej rodziny, ewentualnie pary czy singla. A co z seniorami? Ta grupa również ma swoje specyficzne potrzeby, jeżeli chodzi o świat motoryzacji, a z uwagi na wiek nie każdy model będzie dla nich odpowiedni.
Czy da się więc znaleźć perfekcyjny samochód dla osoby starszej, który będzie uwzględniać jej wymagania i będzie dla niej przyjazny? To właśnie spróbował sprawdzić ADAC - niemiecki automobilklub, który bardzo szeroko zajmuje się autami i rynkiem motoryzacyjnym, wydając rekomendacje, a także stając na straży bezpieczeństwa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
ADAC postanowił już na starcie zawęzić grupę aut, które w ogóle będą w tej klasyfikacji rozważane. Eksperci uznali, że najważniejszymi cechami w przypadku pojazdów dla osób starszych będzie możliwość wygodnego wsiadania i wysiadania, prosta obsługa bez rozbudowanych elektronicznych funkcji i bardzo dobra widoczność.
Jakie cechy musiał więc spełnić model, by mógł zostać rozważony?
- Długość: maks. 4,5 metra.
- Wysokość: min. 1,5 metra.
- Wysokość siedzenia: min. 47 cm.
- Miejsca siedzące: 4-5.
- Wysokość progu: maks. 78 cm.
- Ocena ADAC (Funkcjonalność): nie więcej niż 2,6.*
- Ocena ADAC (Widoczność): nie więcej niż 4,0.*
*skala 1-5, gdzie 1 to najlepszy wynik, a 5 to najgorszy wynik
To właśnie na podstawie tych wymogów ADAC wyznaczył łącznie 23 modele w przedziale cenowym 20-45 tys. euro, które można uznać za przyjazne cenowo. Podzielono je dodatkowo na pięć kategorii w zależności od ich wartości.
- 20-25 tys. euro: Nissan Juke, Renault Captur; Seat Arona, Volkswagen T-Cross.
- 25-30 tys. euro: Audi Q2, Fiat 500X, Opel Crossland, Nissan Qashqai, Seat Ateca, Volkswagen T-Roc, Citroen C5 Aircross, Ford Puma.
- 35-40 tys. euro: Audi Q3, Toyota Corolla Cross, Volkswagen T-Roc Cabrio, Mercedes klasy B, Škoda Karoq.
- 40-45 tys. euro: Mitsubishi Eclipse Cross, BMW X1, Mercedes GLA, Opel Combo i bliźniacze modele.
- ok. 45 tys. euro: Jaguar E-Pace, Kia e-Soul, Kia Niro EV.
Czy istnieje idealne auto dla seniora? ADAC radzi, jak go szukać
Każde auto wymienione w raporcie ma swoje wady i zalety bardzo dogłębnie opisane przez ADAC. Nie sposób więc znaleźć w tym przypadku pojazd idealny, lecz każdy będzie w stanie w tej grupie natrafić na ciekawą propozycję.
Dla przykładu, według ekspertów Ford Puma może pochwalić się przestronnością i dużą liczbą asystentów, lecz minusem jest słaba płynność jazdy przy niskich prędkościach. Z atutów Audi Q3 wymienia się dobre wykonanie, duży uciąg i wysoki poziom bezpieczeństwa, lecz z drugiej strony ADAC wytyka niski standard wyposażenia, a także wysoką cenę podstawową i drogie rozszerzenia. Nie sposób znaleźć propozycji bez wad - pytanie tylko, jakie z nich będziemy w stanie zaakceptować.
Jakie dodatkowe rady dla seniorów podsuwa ADAC przy wyborze auta? Zdaniem ekspertów tej organizacji warto stawiać na pojazdy posiadające czujniki parkowania, czujnik martwego pola czy kamerę cofania. Elementy na desce rozdzielczej powinny być dostępne w zasięgu ręki bez mocniejszego wychylania się, tak samo z pasem. Zaleca się również wybór automatycznej skrzyni biegów i auta z prostym systemem inforozrywki.