Jak zabezpieczyć auto przed uszkodzeniami? [cz. 1]

Chcielibyśmy, aby nowo zakupione auto zachowało jak najdłużej dobry wygląd. Niestety, często przez naszą lub czyjąś nie uwagę na karoserii auta pojawiają się rysy, wgniecenia, lakier odpryskuje albo blaknie. Jak temu zaradzić?

fot. paint-protection-films.blogspot.com
fot. paint-protection-films.blogspot.com
Adam Szczęsny

10.01.2012 | aktual.: 12.10.2022 13:02

Chcielibyśmy, aby nowo zakupione auto zachowało jak najdłużej dobry wygląd. Niestety, często przez naszą lub czyjąś nie uwagę na karoserii auta pojawiają się rysy, wgniecenia, lakier odpryskuje albo blaknie. Jak temu zaradzić?

Na rynku dostępnych jest kilka akcesoriów, które pomagają utrzymać dobry stan zewnętrzny pojazdu. Oczywiście większość z nich nie uchroni przed poważniejszymi uszkodzeniami, ale z pewnością zniweluje skutki drobnych incydentów.

Zacznę od elementów uniwersalnych, które z powodzeniem można stosować w każdym aucie. Coraz częstszą dolegliwością nowych samochodów jest cienka lub miękka warstwa lakieru, podatna na uszkodzenia. Już po paru miesiącach mogą pojawić się pierwsze odpryski lakieru. Jest to problem dotyczący wielu produkowanych aut, takich jak Alfa Romeo 159, Mitsubishi Lancer czy Hyundai i30.

Do elementów najbardziej narażonych na odpryski należą maska, zderzak oraz przednie i tylne błotniki. Najprostszą metodą zabezpieczenia lakieru jest naklejenie specjalnej folii ochronnej. Jeżeli właścicielowi zależy na pozostawieniu oryginalnego koloru, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór folii bezbarwnej. Przy poprawnym oklejeniu jest ona praktycznie niewidoczna.

Folia chroni lakier zarówno przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak i szkodliwym promieniowaniem UV powodującym jego blaknięcie. Jeżeli kogoś interesuje tylko ochrona mechaniczna, nie musi oklejać całego auta. Wystarczy zabezpieczyć jedynie najbardziej narażone fragmenty. Jeżeli właściciel chce także zmienić kolor auta, może zastosować folię o wybranym kolorze. O tym rozwiązaniu przeczytacie tutaj.

Bardzo częste są również obcierki parkingowe. Przeważnie wszystko dzieje się przy małych prędkościach i kończy zazwyczaj zarysowaniem lakieru lub lekkim wgnieceniem. Jeżeli auto nie jest wyposażone w elementy ochronne, to takim uszkodzeniom może zapobiec zamontowanie na aucie listew ochronnych.

W Internecie bez problemu da się znaleźć zestawy przeznaczone do konkretnego modelu auta, tak aby listwy dobrze komponowały się z resztą nadwozia. Również przy zakupie nowego auta istnieje możliwość doposażenia go w listwy ochronne.

Obraz

Podczas jazdy po mokrej nawierzchni razem z wodą podrywane są różnego rodzaju drobiny znajdujące się na drodze. Chlapacze gumowe skutecznie osłaniają auto przed kamieniami i błotem. Zamontowane na przedniej osi skutecznie osłaniają progi i drzwi przed uszkodzeniami.

chlapacze gumowe fot. landrover.pl
chlapacze gumowe fot. landrover.pl

Tylne chronią przed uszkodzeniami, ale również znacząco ograniczają brudzenie tylnej szyby. Poprawia to komfort podróżowania w deszczu, zwłaszcza w autach bez tylnej wycieraczki.

Częste korzystanie z bagażnika sprawia, że zderzak szybko się rysuje i matowieje. Temu również można zapobiec. Na rynku dostępne są ozdobne nakładki na zderzaki, które chronią je także przed zarysowaniami i wgnieceniami spowodowanymi załadunkiem i rozładunkiem auta.

fot. allegro.pl użyt.teresa19623
fot. allegro.pl użyt.teresa19623

Taka listwa jest szczególnie przydatna w autach typu kombi, van czy dostawczych. Użyteczność listew ochronnych doceniają również właściciele psów, które podczas wsiadania i wysiadania z samochodu często rysują zderzak.

fot. btpartners.pl
fot. btpartners.pl

Ostatnia grupa elementów zapewnia najlepszą ochronę. Stanowi jednak największą ingerencję w wygląd i konstrukcje auta. Mowa tu o orurowaniu. Jest to rozwiązanie pozwalające poprawić zarówno wygląd auta jak i zapewnić mu dodatkową ochronę.


Jak jest z legalnością takiego rozwiązania? Otóż w przypadku samochodu osobowego, samochodu ciężarowego lub pojazdu specjalnego, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 t, przednie orurowanie mające służyć do ochrony pojazdu przed uszkodzeniami w razie zderzenia z innym przedmiotem, mogą być zamontowane wyłącznie w pojazdach, dla których zostały homologowane.

Oznacza to, że orurowanie nie jest elementem uniwersalnym, lecz dedykowanym do danego modelu.  Zasadniczo orurowanie może być zamontowane z przodu, z tyłu oraz z boku pojazdu - w postaci progów. W aucie typu pick-up dodatkowo istnieje możliwość montażu pałąka zaraz za kabiną pasażerską.

fot. chromowane.com
fot. chromowane.com

Właściciele, chcąc zindywidualizować swoje pojazdy, zwiększają ich atrakcyjność i funkcjonalność właśnie dzięki orurowaniu. Odpowiednio dobrany pakiet tych akcesoriów znacznie poprawia kształt bryły auta, dzięki czemu pojazd staje się bardziej muskularny .

Orurowanie często kojarzone jest z autami typowo terenowymi. Jednak coraz większą popularność zyskuje wśród właścicieli samochodów typu SUV, pick-up, Van a nawet aut osobowych. Orurowanie poza estetycznymi walorami ze względu na swoją funkcjonalność, posiada wszechstronne zastosowanie.

Poza poprawą wyglądu pojazdu orurowanie zabezpiecza nadwozie przed przypadkowym uszkodzeniem podczas jazdy w terenie albo zderzeniem z dzikim zwierzęciem. Przednie orurowanie zabezpiecza reflektory, chłodnicę, czy całą maskę przed zderzeniem z przeszkodą.

Ponadto „kangur” bardzo dobrze nadaje się jako miejsce do umieszczenia na nim dodatkowych akcesoriów. Jest to szczególnie przydatne dla wielbicieli jazdy w terenie, którzy chętnie montują dodatkowe reflektory.

Niestety orurowanie posiada też wady. Stanowi realne zagrożenie dla pieszych i rowerzystów. Parlament Europejski podaje nawet przybliżone szacunki, według których w skali roku w całej Unii aż 2000 pieszych i rowerzystów być może nie straciłoby życia gdyby nie zamontowane orurowanie.

Niejasne przepisy dają duże pole manewru policji. Zdarzały się przypadki odbioru przez stróżów prawa dowodów rejestracyjnych, tłumaczone orurowaniem wystającym poza zarys auta, bądź brakiem homologacji. Staje się to jednak rzadkością, ponieważ również policja doceniła funkcjonalność orurowania wyposażając w nie m.in. policyjne Mitusbishi L200.

Obraz

W artykule przedstawiłem kilka możliwości ochrony auta. Wiele z nich oferowanych jest przy kupnie nowego auta w salonie. Okazuje się, że można sporo zaoszczędzić montując dodatkowe akcesoria na własną rękę. Stosując dodatkowe elementy ochronne, możemy przedłużyć dobry wygląd posiadanego auta na dłuższy czas.

Brałeś udział w kolizji lub wypadku? Wypowiedz się na forum autokult.pl

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Autokult
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)