Czujniki parkowania – Ile kosztuje montaż?

Poradniki i mechanikaCzujniki parkowania – Ile kosztuje montaż?11.10.2019 08:45
Czujniki parkowania to bardzo przydatna rzecz, ale nic nie zastąpi doświadczenia i wyczucia pojazdu.
Czujniki parkowania to bardzo przydatna rzecz, ale nic nie zastąpi doświadczenia i wyczucia pojazdu.
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Maciej Gis

Parkowanie samochodem nie należy do prostych czynności. Choć uczymy się tego manewru podczas egzaminu na prawo jazdy, to w coraz bardziej zatłoczonych miastach i ciasnych uliczkach, umiejętności zdobyte na kursie i egzaminie mogą nie wystarczyć. Dlatego z pomocą przychodzą czujniki parkowania. Ile trzeba zapłacić za ich montaż?

Na rynku nie brakuje czujników parkowania do samodzielnego montażu. Można je montować zarówno z przodu samochodu, jak i z tyłu. Mogą one sygnalizować zagrożenie nawet już od 70 cm przed przeszkodą. Nie należy jednak ufać im w stu procentach. Zdarza się im przegapić czasami np. słupek albo nie zareagować w porę, jeżeli poruszamy się sprawnie, a przeszkoda też jest w ruchu. Tym samym oprócz czujnego wzroku należy też zachować czujność.

Jaki rodzaj wybrać?

Zastanawiając się nad wyborem czujników, nie powinno się kierować tylko ceną. Warto również poradzić się zaufanego mechanika. Przeważnie warsztaty współpracują z renomowanymi firmami i co ważne sprawdzonymi. Bez wątpienia przy ich wyborze należy przede wszystkim sprawdzać ich zasięg. Tylne czujniki powinny mieć od 1,5 do 2 metrów.

Czujniki parkowania możemy mieć już nawet od kilkudziesięciu złotych. Jest to jednak najprostszy zestaw, który może nie spełnić oczekiwań. Za około 100–120 zł można nabyć zestaw wyposażony w diody obrazujące kierowcy odległość do przeszkody. Z kolei za około 200–250 zł zapłacimy za zestaw, na którego wyposażeniu będzie również wyświetlacz. Do wyboru są też czujniki bezprzewodowe. Ich cena sięga nawet 800 zł.

Należy też zwrócić uwagę na liczbę czujników. Optymalnie jest posiadać po cztery czujniki na przód i tył. Jednak sześć do ośmiu czujników parkowania pozwoli nam na bardziej precyzyjną kontrolę manewrowania. Tym samym zmniejsza się też ryzyko niewykrycia przez czujniki, przeszkody w pobliżu.

Ile kosztuje montaż czujników?

Cena samego montażu czujników parkowania w warsztatach wynosi od 100 do 300 złotych. Jeżeli z prośbą o tę usługę wybierzemy się do ASO, może to być nawet ok. 800 zł z pełnym podłączeniem. Wszystko zależy od tego, czy będzie to jeden zestaw (np. na tył) czy dwa i jak bardzo skomplikowana jest instalacja. Należy pamiętać, że zestaw z czujnikami bezprzewodowymi będzie łatwiejszy do zamontowania. Tym samym płacąc więcej za czujniki, może my zapłacić mniej za montaż, albo zamontować je samodzielnie.

Montaż samodzielny

W tym przypadku trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. W pierwszej kolejności trzeba się do tego dobrze przygotować. Pod ręką powinniśmy mieć śrubokręt, miarkę, kilka kluczy, lutownicę, taśmę izolacyjną oraz wiertarkę wraz z wiertłem zawierającym otwornicę puszkową. To ostatnie akcesorium możemy sobie darować, jeżeli zakupi się zderzak z miejscem na czujniki. Niektóre zestawy czujników mogą zawierać otwornicę.

W pierwszej kolejności trzeba precyzyjnie wymierzyć miejsce, w którym mają być zamontowane czujniki parkowania. W instrukcji obsługi zakupionych czujników, powinno być dobrze opisane, gdzie i w jakiej odległości powinny być one rozlokowane. Do ich montażu może się okazać, że konieczne będzie zdjęcie zderzaka. Warto też dodać, że większość obecnie oferowanych czujników można malować, aby nie wyróżniały się one na zderzaku. Trzeba to jednak sprawdzić.

Po wykonywaniu wyżej opisanych czynności należy w odpowiedni sposób przeprowadzić okablowanie (chyba, że jest to wariant bezprzewodowy) i zainstalować sygnalizator. Centralkę obsługującą zestaw czujników parkowania najczęściej montuje się w bagażniku (we wnęce za tapicerką). Jej zasilanie podłącza się do zasilania świateł cofania. Następnie podłączamy przewody od centrali do sygnalizatora.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)