FMIC, TMIC, SMIC, a może V‑mount? Mocujemy intercooler [część 2]
Miejsce montażu intercoolera jest podyktowane kilkoma czynnikami, i nie zawsze jest tak oczywiste jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Opisywane wczoraj FMIC i TMIC są najczęściej spotykanymi rozwiązaniami. Przyjrzyjmy się dwóm pozostałym - SMIC oraz V-Mount.
14.04.2011 | aktual.: 30.03.2023 12:23
Miejsce montażu intercoolera jest podyktowane kilkoma czynnikami, i nie zawsze jest tak oczywiste jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Opisywane wczoraj FMIC i TMIC są najczęściej spotykanymi rozwiązaniami. Przyjrzyjmy się dwóm pozostałym - SMIC oraz V-Mount.
SMIC - z ang. "Side Mounted Intercooler", układ będący tak naprawdę wymuszonym ze względu na brak większej ilości miejsca. Stosowany np. w samochodach z silnikami wysokoprężnymi, gdzie powierzchnia intercoolera nie musi być duża. Umieszczony jest on w zderzaku przy prawym, bądź lewym nadkolu. Powietrze dostarczane jest przez wloty w zderzaku. Czasem dla zwiększenia wydajności stosuje się dwa małe SMIC, umieszczone po tej samej stronie, lub po jednym na każdą z nich.
V-Mount - dotyczy układów, gdzie zamontowany intercooler wraz z chłodnicą płynu tworzą z profilu kształt litery "V" obróconej o 90[sup]o[/sup]. Chłodnica płynu w tym wypadku jest niemal w pozycji poziomej, a intercooler w pozycji pionowej pochylony do przodu. Do takiego ułożenia potrzeba oczywiście miejsca. Znacznemu skróceniu (wg. niektórych źródeł minimum o 70% w porównaniu do FMIC) ulega długość rur w intercoolerze. Jest to dobre rozwiązanie w samochodach, których silniki nie są przeznaczone do osiągania jak największych mocy, jak to ma miejsce np. w autach do wyścigów na 1/4 mili.
Wbrew temu co mogłoby się wydawać, przepływ powietrza w takim układzie nie ulega znacznemu pogorszeniu. V-Mount używany jest najczęściej w samochodach przeznaczonych do driftingu. Podczas jazdy w poślizgu i tak nie otrzymuje tyle powietrza co podczas jazdy na wprost, więc przy odpowiednich kanałach w zderzaku, możliwe jest osiągnięcie wystarczającego przepływu przy ułożeniu typu V-Mount. Często potrzebne są również otwory w masce, aby struga powietrza przepływającego przez IC w nieco nietypowym kierunku znalazła swoje ujście. W niektórych przypadkach można się ratować podniesioną minimalnie maską od strony szyby.
Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest "świeże" powietrze zarówno dla intercoolera jak i chłodnicy płynu. Nie jest ona przez niego przysłonięta co sprzyja utrzymywaniu niskiej temperatury płynu chłodniczego. Co więcej, intercooler nie jest narażony na bezpośredni kontakt z podłożem, a to w przypadku driftingu i innych kontaktowych sportów motorowych ma niemałe znaczenie.
Zobacz także: