Czarne kropki na krawędziach szyb. Do czego służą?

Wykończenie krawędzi szyby to drobny szczegół o ogromnym znaczeniu
Wykończenie krawędzi szyby to drobny szczegół o ogromnym znaczeniu
Źródło zdjęć: © autokult.pl

04.07.2024 09:50, aktual.: 04.07.2024 10:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Większość przednich szyb w samochodach posiada na swoich krawędziach drobne czarne kropki o różnych rozmiarach. Możemy je znaleźć w pojazdach każdej klasy, od różnych producentów. Jakie jest ich faktyczne zastosowanie?

Choć mogą się wydawać nieistotne, pełnią bardzo ważną funkcję. Aby zrozumieć ich znaczenie, trzeba przyjrzeć się procesowi montażu szyb w samochodach. Przed zamocowaniem tafli szkła, jej krawędzie są pokrywane ceramiczną farbą i podgrzewane. Działanie to sprawia, że klej lepiej przylega do chropowatej powierzchni.

Podczas podgrzewania farba osiąga wyższą temperaturę niż samo szkło. W celu zabezpieczenia szyby przed pęknięciami na skutek różnic temperatur, stosuje się owe kropki, które redukują różnicę temperatur na małej powierzchni szkła. Rozmiar kropek zmienia się stopniowo, by skutecznie chronić szybę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dodatkowo, czarna ramka szyb, znana jako "frit", maskuje spoiwo użyte do montażu szyby. Chroni je także przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, co przyczynia się do wydłużenia jego żywotności.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)