Co grozi za jazdę autem po alkoholu? Utrata prawa jazdy to najmniejsze zmartwienie

Co grozi za jazdę autem po alkoholu? Utrata prawa jazdy to najmniejsze zmartwienie

Alkomat bada alkohol w wydychanym powietrzu, a nie we krwi
Alkomat bada alkohol w wydychanym powietrzu, a nie we krwi
Źródło zdjęć: © Fot. Piotr Jedzula/Reporter/East News
Michał Zieliński
26.07.2019 15:43, aktualizacja: 28.03.2023 10:16

Tylko w 2018 r. policja złapała 104 601 uczestników ruchu prowadzących pod wpływem alkoholu. Widać, że nie odstraszają ich wysokie kary. Za jazdę autem na podwójnym gazie można stracić prawo jazdy, a to dopiero początek problemów.

Dopuszczalny limit alkoholu we krwi osoby kierującej pojazdem w Polsce wynosi 0,2 promila. Powyżej zaczynają się problemy. Kierowcy ryzykują mandatem, odebraniem prawa jazdy, a nawet karą pozbawienia wolności. Nie wspominając już o karze moralnej, jaką może być spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym.

Od 0,2 do 0,5 promila

Policjant stwierdzi, że kierowca jest w stanie po użyciu alkoholu, jeżeli w wydychanym powietrzu alkomat wykryje od 0,2 do 0,5 promila. W świetle prawa jest to wykroczenie. Zatrzymany będzie odpowiadał z z art. 87 kodeksu wykroczeń.

Prawo przewiduje, że kierowca zostanie ukarany zakazem prowadzenia pojazdów. Ponadto może spodziewać się jednej z dwóch kar: aresztu od 5 do 30 dni lub grzywny od 50 do 5 tys. zł.

Od 0,5 promila wzwyż

Jeśli alkomat wskaże więcej niż 0,5 promila, kara będzie znacznie surowsza. Prawo określa to jako jazdę w stanie nietrzeźwości, co jest uznawane za przestępstwo. W tym wypadku zatrzymany odpowie z art. 178a§1 kodeksu karnego.

Wzrasta kara grzywny. Jej wysokość jest uzależniona od dochodów zatrzymanego i może być wymierzona w stawkach dziennych: od 10 do 540. Wysokość jednej takiej stawki nie może jednak przekroczyć 2 tys. zł. Ponadto kierowcy jadącemu w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat oraz zakaz prowadzenia pojazdów na nawet 3 lata.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)