Co grozi za jazdę autem po alkoholu? Utrata prawa jazdy to najmniejsze zmartwienie
Tylko w 2018 r. policja złapała 104 601 uczestników ruchu prowadzących pod wpływem alkoholu. Widać, że nie odstraszają ich wysokie kary. Za jazdę autem na podwójnym gazie można stracić prawo jazdy, a to dopiero początek problemów.
26.07.2019 | aktual.: 28.03.2023 10:16
Dopuszczalny limit alkoholu we krwi osoby kierującej pojazdem w Polsce wynosi 0,2 promila. Powyżej zaczynają się problemy. Kierowcy ryzykują mandatem, odebraniem prawa jazdy, a nawet karą pozbawienia wolności. Nie wspominając już o karze moralnej, jaką może być spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym.
Od 0,2 do 0,5 promila
Policjant stwierdzi, że kierowca jest w stanie po użyciu alkoholu, jeżeli w wydychanym powietrzu alkomat wykryje od 0,2 do 0,5 promila. W świetle prawa jest to wykroczenie. Zatrzymany będzie odpowiadał z z art. 87 kodeksu wykroczeń.
Prawo przewiduje, że kierowca zostanie ukarany zakazem prowadzenia pojazdów. Ponadto może spodziewać się jednej z dwóch kar: aresztu od 5 do 30 dni lub grzywny od 50 do 5 tys. zł.
Od 0,5 promila wzwyż
Jeśli alkomat wskaże więcej niż 0,5 promila, kara będzie znacznie surowsza. Prawo określa to jako jazdę w stanie nietrzeźwości, co jest uznawane za przestępstwo. W tym wypadku zatrzymany odpowie z art. 178a§1 kodeksu karnego.
Wzrasta kara grzywny. Jej wysokość jest uzależniona od dochodów zatrzymanego i może być wymierzona w stawkach dziennych: od 10 do 540. Wysokość jednej takiej stawki nie może jednak przekroczyć 2 tys. zł. Ponadto kierowcy jadącemu w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat oraz zakaz prowadzenia pojazdów na nawet 3 lata.