Chiński SAIC ma zwolnić ludzi. Nie wytrzymuje konkurencji

Chiński SAIC ma zwolnić ludzi. Nie wytrzymuje konkurencji

Chiński SAIC ma zwolnić ludzi. Nie wytrzymuje konkurencji
Źródło zdjęć: © GETTY | Future Publishing
Mateusz Lubczański
02.04.2024 14:46, aktualizacja: 02.04.2024 16:59

Jak donoszą anonimowe źródła, chiński gigant SAIC ma zwolnić tysiące osób pracujących w spółkach z General Motors oraz Volkswagenem. Agencja Reuters wskazuje, że winna może być np. ekspansja Tesli w Kraju Środka.

Plotki wskazują, że w spółce SAIC-GM zwolnionych zostanie 30 proc. osób, 10 proc. za to pożegna się z pracą w SAIC-Volkswagen. Ponad połowa załogi będzie za to zwolniona ze spółki Rising Auto EV. Cały plan jest rozciągnięty na 2024 r., a "na celowniku" znajdą się pracownicy z niższymi standardami pracy – otrzymają oni propozycję odpraw.

Zwolnienia w państwowych spółkach są rzadkością, a przyczyną takiego stanu rzeczy jest walka nie tylko z Teslą, coraz bardziej rozpychającą się w Chinach, ale i konkurencja z prywatnym BYD-em.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sprzedaż samochodów elektrycznych marki BYD wynosiła w Chinach 130 tys. sztuk w 2020 r. W 2023 r. było to już 1,5 mln pojazdów. Szef rady nadzorczej marki, Wang Chuanfu, stwierdził, że udział zachodnich marek w Chinach spadnie z 40 proc. do 10 proc w okresie od trzech do pięciu lat.

Przedstawiciele SAIC stwierdzili, że są to "spekulacje", a sama firma zatrudniła ponad 2 tys. osób w 2024 roku, głównie inżynierów odpowiedzialnych za oprogramowanie oraz pojazdy elektryczne.

Z kolei GM stwierdziło, że podane liczby są "niedokładne", ale nie rozwinęło tej myśli. Informacji o redukcji zatrudnienia nie potwierdził też Volkswagen.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)