Certyfikat covid dla kierowców ciężarówek w Niemczech. Zmiany od 24 listopada

Certyfikat covid dla kierowców ciężarówek w Niemczech. Zmiany od 24 listopada

Zdjęcie ilustracyjne niezwiązane z tematem
Zdjęcie ilustracyjne niezwiązane z tematem
Źródło zdjęć: © fot. Polizei Osnabrueck
Aleksander Ruciński
23.11.2021 09:29, aktualizacja: 14.03.2023 14:17

Niemcy zamierzają wprowadzić nowe restrykcje mające zapobiec rozprzestrzenianiu się pandemii. Nie ominą one również branży transportowej, co może być problematyczne również dla polskich kierowców wykonujących transport za zachodnią granicą.

Czwarta fala pandemii spowodowała, że kolejne kraje wprowadzają regulacje, zgodnie z którymi utrudnione będzie funkcjonowanie bez certyfikatu covid lub ważnego testu. Niemcy nie są tu wyjątkiem. Jak donosi portal 40ton.net powołujący się na komunikat stowarzyszenia "Transport Logistyka Polska", zmiany mogą wpłynąć na tamtejszą branżę transportową, nie oszczędzając polskich kierowców.

Zgodnie z doniesieniami, niemieckie ministerstwo pracy chce, by od 24 listopada w miejscach pracy, w których występuje prawdopodobieństwo kontaktu fizycznego z innymi ludźmi, przebywały wyłącznie osoby zaszczepione przeciw COVID-19, ozdrowieńcy lub posiadacze ważnego testu (antygenowy na 24 godziny, PCR na 48 godzin).

Nowe regulacje to tzw. pakiet 3G-Regeln, który ma objąć również kierowców ciężarówek mających bezpośredni kontakt z innymi ludźmi np. podczas załadunku lub rozładunku. Co ważne, nie przewidziano żadnych wyjątków czasowych, jak ma to miejsce np. we Włoszech czy Austrii, gdzie dopuszczalną granicą jest zasada 15 minut kontaktu z innymi osobami.

Zgodnie z przepisami niezaszczepieni lub nieprzebadani kierowcy nie będą więc mogli opuszczać kabiny. Czas pokaże, jak będzie to wyglądać w praktyce. Wiadomo jednak, że kara za złamanie 3G-Regeln będzie surowa. Jak donosi 40ton.net — to maksymalnie 25 tys. euro.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)