Bosch Virtual Visor zapewni dobrą widoczność i ochroni przed słońcem

Bosch Virtual Visor zapewni dobrą widoczność i ochroni przed słońcem

Bosch postanowił klasyczny daszek przeciwsłoneczny zastąpić ekranem ciekłokrystalicznym
Bosch postanowił klasyczny daszek przeciwsłoneczny zastąpić ekranem ciekłokrystalicznym
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe
Filip Buliński
09.01.2020 14:28, aktualizacja: 22.03.2023 16:46

Powoli przestają nas już zadziwiać różnego rodzaje inteligentne systemy wspomagające, sterowane przez inteligentne procesory i inteligentne kamery. Ale co powiecie na inteligentny daszek przeciwsłoneczny, który nie zakryje wam połowy pola widzenia?

Targi technologiczne CES w Las Vegas obfitują w różnego rodzaje wynalazki i innowacyjne rozwiązania, które mają na celu ułatwienie nam codziennego życie. Nie inaczej postąpił Bosch, prezentując swój rewolucyjny wynalazek – daszek przeciwsłoneczny.

Ten element wnętrza, który towarzyszy nam od wielu dekad, doczekał się chyba do tej pory najmniej modyfikacji – stopniowo wprowadzano lusterka, oświetlenie i kieszeń na bilet parkingowy. To chyba tyle. Bosch jednak poszedł o krok dalej. Choć interpretacja daszka zachowała fizyczną postać, to zamiast kawałka plastiku obitego materiałem, firma proponuje ciekłokrystaliczny wyświetlacz, podzielony na małe sekcje w kształcie sześciokąta.

Kamera we współpracy z inteligentnym sterownikiem mają śledzić położenie głowy i zaciemniać poszczególne sekcje tak, by rzucać na nasze oczy cień
Kamera we współpracy z inteligentnym sterownikiem mają śledzić położenie głowy i zaciemniać poszczególne sekcje tak, by rzucać na nasze oczy cień© fot. mat. prasowe

Daszek komunikuje się ze specjalną kamerą monitorującą wnętrze, która rozpoznaje poszczególne partie twarzy oraz padające na nie cienie. Na podstawie tego, komputer analizuje w którą stronę kierowca w danym momencie patrzy i przyciemnia odpowiednie sześciokąty, rzucając tym samym na jego oczy cień. Dzięki temu kierowca nie jest oślepiany przez słońce, a chwilowo zbędna część daszka nie zasłania mu widoczności.

Swój pomysł inżynierowie Boscha tłumaczą tym, że liczba wypadków spowodowanych oślepieniem przez słońce, dwukrotnie przewyższa liczbę zdarzeń spowodowanych jakimikolwiek innymi, niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Obraz
Obraz;

Sam proces powstania wcale nie był taki prosty. Jason Zink, ekspert techniczny Bosch i jeden z ojców Virtual Visor tłumaczy, że aby zdobyć firmowe dofinansowanie na rozwój badań, pierwszy prototyp inteligentnego daszka słonecznego powstał ze starego ekranu LCD, który został znaleziony w pojemniku dla urządzeń przeznaczonych do recyklingu.

Nie wiadomo czy i kiedy wynalazek Boscha trafi do samochodów. Na razie wynalazcy cieszą się z wyróżnienia Best of Innovation targów CES 2020. Virtual Visor, choć z pewnością przydatny, byłby kolejnym elementem w samochodzie, podnoszącym jego cenę i opartym na skomplikowanej technologii, zwiększającej ewentualne szanse awarii.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/6]
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)