Bezpłatne OC graniczne dla Ukraińców. Kolejne firmy włączają się do pomocy

Przybywający z Ukrainy samochodami mogą liczyć na bezpłatne ubezpieczenie graniczne
Przybywający z Ukrainy samochodami mogą liczyć na bezpłatne ubezpieczenie graniczne
Źródło zdjęć: © fot. PAP/Wojtek Jargiło
Filip Buliński

01.03.2022 10:14, aktual.: 14.03.2023 13:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Darmowe ubezpieczenia graniczne na 30 dni dla wjeżdżających do Polski pojazdów z Ukrainy. To reakcja kilku ubezpieczycieli na masowy napływ ludzi uciekających przed wojną. Jak zapowiadają firmy, załatwienie formalności ma być szybkie i proste.

Najazd Rosji na Ukrainę sprawił, że setki tysięcy cywili zdecydowało się uciec z kraju. Funkcjonariusze Straży Granicznej informują, że odprawili na przejściach od 24 lutego blisko 400 tys. osób. Ci, którzy wjeżdżają do Polski pojazdem i nie posiadają Zielonej Karty, będącej potwierdzeniem zawartego ubezpieczenia, muszą wykupić ubezpieczenie graniczne.

Dotychczas swoją pomoc w tej kwestii zadeklarowały trzy firmy ubezpieczeniowe — PZU, ERGO Hestia oraz Warta. Oferują one darmowe, 30-dniowe ubezpieczenie graniczne dla osób wjeżdżających z Ukrainy.

Pierwszy z ubezpieczycieli informuje, że agenci są obecni na wszystkich ośmiu przejściach granicznych Polski i Ukrainy. W ich znalezieniu może pomóc Straż Graniczna. Uruchomiona została także możliwość zawarcia polisy zdalnie. Szczegółowe informacje dostępne są pod numerem +48 22 505 15 63. Infolinia jest obsługiwana w języku ukraińskim.

Z kolei ERGO Hestia na swoim profilu pisze o uruchomieniu infolinii działającej 24/7, która jest obsługiwana zarówno przez osoby mówiące w języku polskim, jak i ukraińskim. Informacje można uzyskać pod numerem +48 58 766 34 04.

Ubezpieczenie graniczne — dlaczego jest potrzebne?

Zgodnie z prawem każdy pojazd poruszający się po polskich drogach musi mieć ważne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. W przypadku pojazdów zarejestrowanych w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) wystarczy mieć polisę z kraju rejestracji pojazdu.

W innym przypadku, jak w sytuacji wjazdu aut z Ukrainy do Polski, konieczne jest posiadanie Zielonej Karty. Jest ona potwierdzeniem zawartego ubezpieczenia OC, które obowiązuje na terenie państw wymienionych w dokumencie. Taka karta wystawiana jest bezpłatnie przez ubezpieczyciela.

Zrozumiałe jest jednak, że wiele uchodźców, którzy podejmowali decyzję o wyjeździe w danej chwili, nie zabrało lub nie zdążyło wyrobić wspomnianej karty. W przypadku jej braku, można wykupić ubezpieczenie graniczne podczas wjazdu do kraju, ważne 30 dni. Jeśli po tym okresie wygaśnie, można je przedłużyć.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także