Bezpłatne OC graniczne dla Ukraińców. Kolejne firmy włączają się do pomocy

Bezpłatne OC graniczne dla Ukraińców. Kolejne firmy włączają się do pomocy

Przybywający z Ukrainy samochodami mogą liczyć na bezpłatne ubezpieczenie graniczne
Przybywający z Ukrainy samochodami mogą liczyć na bezpłatne ubezpieczenie graniczne
Źródło zdjęć: © fot. PAP/Wojtek Jargiło
Filip Buliński
01.03.2022 10:14, aktualizacja: 14.03.2023 13:08

Darmowe ubezpieczenia graniczne na 30 dni dla wjeżdżających do Polski pojazdów z Ukrainy. To reakcja kilku ubezpieczycieli na masowy napływ ludzi uciekających przed wojną. Jak zapowiadają firmy, załatwienie formalności ma być szybkie i proste.

Najazd Rosji na Ukrainę sprawił, że setki tysięcy cywili zdecydowało się uciec z kraju. Funkcjonariusze Straży Granicznej informują, że odprawili na przejściach od 24 lutego blisko 400 tys. osób. Ci, którzy wjeżdżają do Polski pojazdem i nie posiadają Zielonej Karty, będącej potwierdzeniem zawartego ubezpieczenia, muszą wykupić ubezpieczenie graniczne.

Dotychczas swoją pomoc w tej kwestii zadeklarowały trzy firmy ubezpieczeniowe — PZU, ERGO Hestia oraz Warta. Oferują one darmowe, 30-dniowe ubezpieczenie graniczne dla osób wjeżdżających z Ukrainy.

Pierwszy z ubezpieczycieli informuje, że agenci są obecni na wszystkich ośmiu przejściach granicznych Polski i Ukrainy. W ich znalezieniu może pomóc Straż Graniczna. Uruchomiona została także możliwość zawarcia polisy zdalnie. Szczegółowe informacje dostępne są pod numerem +48 22 505 15 63. Infolinia jest obsługiwana w języku ukraińskim.

Z kolei ERGO Hestia na swoim profilu pisze o uruchomieniu infolinii działającej 24/7, która jest obsługiwana zarówno przez osoby mówiące w języku polskim, jak i ukraińskim. Informacje można uzyskać pod numerem +48 58 766 34 04.

Ubezpieczenie graniczne — dlaczego jest potrzebne?

Zgodnie z prawem każdy pojazd poruszający się po polskich drogach musi mieć ważne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. W przypadku pojazdów zarejestrowanych w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) wystarczy mieć polisę z kraju rejestracji pojazdu.

W innym przypadku, jak w sytuacji wjazdu aut z Ukrainy do Polski, konieczne jest posiadanie Zielonej Karty. Jest ona potwierdzeniem zawartego ubezpieczenia OC, które obowiązuje na terenie państw wymienionych w dokumencie. Taka karta wystawiana jest bezpłatnie przez ubezpieczyciela.

Zrozumiałe jest jednak, że wiele uchodźców, którzy podejmowali decyzję o wyjeździe w danej chwili, nie zabrało lub nie zdążyło wyrobić wspomnianej karty. W przypadku jej braku, można wykupić ubezpieczenie graniczne podczas wjazdu do kraju, ważne 30 dni. Jeśli po tym okresie wygaśnie, można je przedłużyć.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)