Będzie nowa norma jakości dla LPG. Opublikowano projekt rozporządzenia

Będzie nowa norma jakości dla LPG. Opublikowano projekt rozporządzenia28.10.2020 09:42
Po zmianach paliwo będzie "zdrowsze" dla samochodów
Po zmianach paliwo będzie "zdrowsze" dla samochodów
Źródło zdjęć: © Marcin Łobodziński

Zasilanie pojazdów LPG, jeszcze do niedawna wyśmiewane, dziś coraz częściej postrzegane jest jako sposób nie tylko na oszczędność, ale też wspieranie ekologii. Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało projekt rozporządzenia dotyczącego jakości tego paliwa. Kierowcy będą zadowoleni.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie wymaganych parametrów dla skroplonego gazu. Przepisy mają dostosować polski rynek obrotu LPG do nowej normy PN-EN 589:2019-04, która określa parametry tego paliwa. Dzięki nowym przepisom jakość tego paliwa na polskich stacjach ma być wyższa, co ma szczególne znaczenie w przypadku nowszych samochodów.

Nowe przepisy

Największą zmianą określoną w dokumencie jest zmniejszenie dopuszczalnej zawartości siarki. Obecnie jest to 50 mg/km. Po zmianach maksymalny poziom zawartości siarki w LPG będzie wynosił 30 mg/kg. Oznacza to spadek aż o 40 proc. To radykalna i ważna zmiana, bo zawartość siarki w LPG ma znaczenie nie tylko dla trwałości samochodu, ale też dla ekologii. Im wyższa wartość zawartości siarki w skroplonym gazie, tym więcej podczas pracy silnika powstaje dwutlenku siarki. Ten, przedostając się przez układ wydechowy, działa korodująco i przyczynia się do szybszego zużycia katalizatora, którego zadaniem jest oczyszczanie spalin. Wysoka zawartość siarki przykłada się również do wyższej emisji toksycznych substancji.

Kolejna istotna z punktu widzenia kierowców zmiana to wprowadzenie do rozporządzenia parametru zawartości propanu w LPG. Od wejścia w życie aktu do 30 kwietnia 2022 r. będzie on musiał stanowić minimum 20 proc., a od 1 maja 2022 r. przynajmniej 30 proc. mieszaniny. To ma przełożenie na prężność par, a więc i łatwość uruchamiania silnika. Zgodnie z normą zimą LPG ma zapewniać prężność par przy temperaturze -5 stopni Celsjusza. W praktyce oznacza to, że zimą zawartość propanu w LPG to ok. 60 proc. Latem jego udział się zmniejsza, ale po wejściu w życie nowych przepisów nie będzie on mógł być mniejszy niż 20, a potem 30 proc.

Ponadto nowe przepisy zmieniają również nazwy kategorii badania jakości LPG, ale to ma znaczenie tylko dla zajmujących się nim specjalistów. Rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2022 r. Dlaczego tak późno? Jak wyjaśnia resort środowiska, wiąże się to z faktem, że wiele podmiotów zajmujących się obrotem LPG podpisuje kontrakty na dostawy o długim terminie ważności. Szybkie wprowadzenie zmian oznaczałoby dla nich brak możliwości sprzedania paliwa, do odbioru którego zobowiązali się znacznie wcześniej.

Jakość LPG dzisiaj

A czy dziś tankujący LPG mają się czego obawiać pod względem jego jakości? Jak wynika z badań, których wyniki publikuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów - nie. Od początku stycznia do końca września 2020 r. przebadano paliwo sprzedawane przez 268 stacji w całym kraju. Nieprawidłowości wykryto jedynie w dwóch przypadkach w woj. pomorskim i warmińsko-mazurskim. Oznacza to, że jak dotąd odsetek nieprawidłowości w obrocie LPG wyniósł jedynie 0,37 proc. To wskaźnik niższy niż dla benzyny i oleju napędowego (1,16 proc.).

Warto jednak nadmienić, że w obydwu przypadkach wykryto wyższe od dopuszczalnego działanie korodujące na płytce miedzi. Taki efekt daje paliwo, które po spaleniu ma w sobie za wiele agresywnych związków: np. siarki czy kwasów organicznych. Obniżenie zawartości siarki w LPG będzie więc wyzwaniem dla branży.

Wprowadzenie zmian w polskich przepisach dotyczących LPG będzie korzystne i dla kierowców, i dla środowiska. Na efekty planowanego rozporządzenia będziemy jednak musieli jeszcze poczekać. Według danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego w 2019 r. liczba zarejestrowanych w kraju samochodów z instalacją LPG (z wyjątkiem tzw. martwych dusz) wzrosła do 2,64 mln z 2,56 mln w roku 2018.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)