Auta z Europy a auta z USA - czym się różnią?

Auta z Europy a auta z USA - czym się różnią?

Auta z Europy a auta z USA - czym się różnią?
Źródło zdjęć: © Materiał partnera
15.03.2021 10:49, aktualizacja: 16.03.2023 14:16

Sprowadzając auta z USA, warto wiedzieć, że różnią się one od swoich europejskich odpowiedników. Są to odmienności, które działają zarówno na korzyść importera, jak i takie będące dla niego problemem. Samochód z USA to zdaniem wielu kierowców lepsza jakość. Co jeszcze powinno się wiedzieć, zanim ściągnie się pojazd zza Wielkiej Wody? Sprawdź! Prezentujemy najważniejsze rozbieżności między amerykańskimi maszynami a tymi, które dostępne są na rynku UE.

Lepsza jakość – prawda czy mit powielany przez importerów?

Wiele osób słyszało o tym, że używane auta z Ameryki są lepsze od tych, jakie dostępne są w Unii. Czy rzeczywiście to prawda? A może tylko sprytny chwyt marketingowy dealerów? Potwierdzamy. Samochody z USA mogą prezentować wyższą jakość.

Wynika to z sytuacji ekonomicznej. Stany Zjednoczone są bardziej rozwinięte gospodarczo, co przejawia się również w sytuowaniu przeciętnego mieszkańca tego kraju. Jest on niejednokrotnie zamożniejszy od Europejczyka. Dlatego może sobie pozwolić na poświęcenie większej kwoty na zakup wymarzonego pojazdu i stosunkową częstszą jego wymianę, podczas gdy znaczne grono kupców na Starym Kontynencie po prostu szuka oszczędności i okazji.

Używane samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych charakteryzują się lepszym stanem technicznym, niż te sprzedawane w Europie. Wynika to z prostej zależności, trudniejsze niż na Starym Kontynencie jest ukrycie stanu technicznego pojazdu. Sytuacje związane z cofaniem liczników, "klepaniem" karoserii domowymi sposobami są niedopuszczalne, ponieważ większość pojazdów po kolizji przejmowanych jest przez ubezpieczyciela, który wystawia je na aukcje. Dodatkowo każdy właściciel zobowiązany jest do prowadzenia książki serwisowej - brak rzetelnych w niej informacji jest uznawany za przestępstwo. Właśnie dlatego auta z USA cieszą się popularnością wśród europejskich fanów motoryzacji. Nie tylko można je sprowadzić w korzystnej cenie, ale są też mniej wyeksploatowane, co stwarza szansę na dłuższe jeżdżenie nimi – bez konieczności przeprowadzania kosztownych remontów

Nie tylko na plus – jakie minusy ma samochód z USA?

Niestety, ale korzystne różnice na tym się kończą. Trzeba liczyć się z tym, że każde auto z Ameryki ma inaczej rozwiązane niektóre funkcje i odmiennie skonstruowane pewne elementy. Co więcej, sprowadzając samochody z USA, należ mieć świadomość, że konieczne będzie przeprowadzenie prac modyfikacyjnych, by dostosować pojazd do prawa obowiązującego w Europie.

Światła w amerykańskich autach

Najwięcej problemu stwarza oświetlenie. Różnice w konstrukcji lamp są na tyle poważne, że dyskwalifikują możliwość uczestnictwa w ruchu drogowym, zanim nie zostaną one usunięte. Konieczna będzie zatem modyfikacja. Chodzi o:

  • światła mijania, które nie doświetlają pobocza, a zgodnie z przepisami UE muszą,
  • czerwony kolor tylnego kierunkowskazu występujący w większości amerykańskich modeli, podczas gdy powinien być pomarańczowy,
  • brak tylnego światła przeciwmgielnego, które jest wymagane w europejskim prawie.

Warto sprawdzić, czy możliwe będzie przeprowadzenie przeróbek w konkretnym samochodzie z USA, zanim podejmie się decyzję o jego zakupie.

Wnętrze kabiny

Bardzo często auta z Ameryki mają liczniki przebiegu oraz wskazania prędkościomierza operujące tylko w milach. Jedynie niektóre pojazdy wyposażone są w dwie skale. W tym pierwszym przypadku konieczna będzie wymiana. Dla wielu osób ważne może być, że radio będzie odbierało jedynie stacje nadające na nieparzystych częstotliwościach.

Jeśli importujesz maszyny z automatyczną skrzynią biegów, musisz wiedzieć, że często jej dźwignia znajduje się przy kierownicy. Nie będziesz musiał tego zmieniać, ale może to być uciążliwe, szczególnie w pierwszym okresie jazdy, zanim przyzwyczaisz się do nowego układu.

Czasami kłopotliwe mogą być też hamulce. W niektórych modelach montowane tarcze są dużo mniejsze, co przekłada się na słabszą skuteczność. Warto zatem zainwestować w nowe, lepsze.

Czy warto sprowadzić pojazd z Ameryki?

Czy kupowanie pojazdu za Wielką Wodą ma w ogóle sens? Oczywiście, że tak, ale pod warunkiem, że dokona się tego rozsądnie. Stosunkowo mniejsza eksploatacja najważniejszych podzespołów i atrakcyjne ceny na rynku wtórnym sprawiają, że import zdecydowanie się opłaca. Należy jednak wiedzieć, jakie samochody z USA warto ściągać.

Warto też skorzystać ze wsparcia doświadczonych pośredników, którzy pomogą uniknąć popełnienia kosztownego błędu. Firmy takie jak Bid.Cars na zlecenie organizują każdy etap sprowadzenia auta z Ameryki, a przy okazji biorą na siebie cieżar kontaktu z domami aukcyjnymi, firmami transportowymi i agencjami celnymi, co znacznie upraszcza proces dla klienta końcowego.

Dowiedz się więcej o sprowadzaniu aut z USA na: https://bid.cars/import-samochodow-z-usa

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)