Ambitne plany Opla. Odrodzenie dzięki PSA

Opel GT concept
Opel GT concept
Źródło zdjęć: © fot. Materiały prasowe
Krystian Rola

23.07.2018 11:51, aktual.: 14.10.2022 14:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

"Naprawienie Europy" i podbój światowego rynku. Niemiecka precyzja eksportową wizytówką marki. Nowe platformy, silniki i oszczędności. Świetlana przyszłość Opla dzięki zmianom wprowadzonym przez PSA.

Czas na zmiany

Francuska grupa PSA przejęła Opla od General Motors w marcu 2017 roku. Nowy właściciel musiał uporać się z finansowymi problemami po poprzedniku i wyprowadzić markę na prostą. Rozwiązaniem miały być zmniejszenie kosztów produkcyjnych oraz nowa polityka finansowa firmy. Dzisiaj Opel jest w trakcie "odrodzenia". Dyrektor generalny PSA, Carlos Tavares, zapowiedział zmiany i politykę przyszłości dla Opla oraz zakończenie jakichkolwiek powiązań z GM do końca 2024 roku.

Carlos Tavares zapowiedział, że do końca 2024 roku każdy model z oferty Opla będzie posiadał hybrydową jednostkę napędową. Proces elektryfikacji marki ma rozpocząć się już w przyszłym roku, kiedy producent zaprezentuje w pełni elektryczną Corsę, która trafi do sprzedaży rok później. Elektryfikacja dotknie jeszcze trzech modeli, a będzie to Ampera, hybrydowy Grandland X, który otrzyma wersję plug-in oraz elektryczny van.

Do 2024 roku wszystkie modele Opla będą produkowane na jednej z dwóch platform
Do 2024 roku wszystkie modele Opla będą produkowane na jednej z dwóch platform© fot. Matertiały prasowe

Właściciele marki zapowiedzieli zmiany w procesie produkcji. Centrum badawczo-rozwojowe w Russelsheim, gdzie znajduje się siedziba marki, ma zostać rozbudowane i stać się centrum "doskonałości" dla całej grupy PSA w 15 obszarach. Będą to między innymi: nowe silniki benzynowe, badania nad wodorem i wymogami prawnymi w USA. Efektem działań ma być stworzenie nowych silników gotowych do hybrydyzacji dla całej grupy PSA i nowej lekkiej platformy dla samochodów dostawczych.

Centrum badawczo-rozwojowe w Rüsselsheim zostanie rozbudowane na potrzeby rozwoju marki
Centrum badawczo-rozwojowe w Rüsselsheim zostanie rozbudowane na potrzeby rozwoju marki© fot. Materiały prasowe

Do 2024 roku wszystkie modele osobowe Opla powstaną na jednej z dwóch platform. Obecnie producent korzysta z dziewięciu. Taki zabieg ma być główną przyczyną zmniejszenia kosztów produkcji. Platforma CMP trafi do mniejszych pojazdów, a EMP2 do tych o większych gabarytach. Inżynierowie twierdzą, że na większej platformie będą mogły powstać auta z nadwoziem sedan, hatchback, kombi, coupé i cabrio.

Silniki Opla we wszystkich autach z grupy PSA

W przyszłości gama jednostek napędowych zostanie ograniczona z dziesięciu do czterech, a marka Opel ma być odpowiedzialna za silniki do wszystkich samochodów z grupy PSA. Według doniesień jednego z inżynierów, niedługo ma się pojawić nowa 4-cylindrowa jednostka o pojemności 1,6 l, która będzie przystosowana do połączenia z silnikiem elektrycznym. Opel ma również wykorzystywać 3-cylindrowe jednostki PureTech, dobrze znane z Citroena i Peugeota.

Opel będzie pracował nad nowymi silnikami dla wszystkich aut grupy PSA
Opel będzie pracował nad nowymi silnikami dla wszystkich aut grupy PSA© fot. Materiały prasowe
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także