Dziś akcja policji "Kaskadowy pomiar prędkości"

Dziś akcja policji "Kaskadowy pomiar prędkości"

Policjanci będą kontrolować prędkość nie tylko statycznie, ale także dynamicznie
Policjanci będą kontrolować prędkość nie tylko statycznie, ale także dynamicznie
Źródło zdjęć: © fot. PIOTR JEDZURA/REPORTER
Filip Buliński
07.01.2020 09:35, aktualizacja: 22.03.2023 16:48

Choć funkcjonariusze zapowiadali, że w 2020 r. ogólnopolskich akcji policji będzie mniej, już siódmego stycznia doczekaliśmy się pierwszej z nich. Funkcjonariusze będą nie tylko zwracać uwagę na przekraczających prędkość, ale także na kierowców, którzy naruszają inne przepisy ruchu drogowego.

Na oficjalne statystyki wypadków z 2019 roku musimy jeszcze poczekać, ale policja od lat powtarza, że nadmierna prędkość oraz niedostosowanie jej do panujących warunków są podstawową przyczyną wypadków na naszych drogach. I mimo że zapowiadano mniej ogólnopolskich akcji w 2020 roku, to na działania kontrolno-prewencyjne pod hasłem "Kaskadowy pomiar prędkości" musieliśmy czekać zaledwie 7 dni.

Policjanci drogówki kontrolują głównie miejsca, w których najczęściej dochodzi do wypadków. I mają sposób na krnąbrnych kierowców. Nierzadko zmotoryzowani, którzy łamią ograniczenia prędkości, zwalniają tylko na krótki odcinek, gdzie zainstalowany został fotoradar lub stoi patrol policji z mobilnym urządzeniem pomiarowym, a po ich minięciu, wracają do poprzedniego tempa.

Dlatego policjanci prowadzą dziś akcję nie tylko statycznie, ale także dynamicznie. W pierwszym przypadku trzeba się liczyć z co najmniej dwoma punktami pomiaru prędkości na jednym odcinku drogi w tym samym czasie. Ma to zapobiec wspomnianej praktyce jedynie chwilowego przestrzegania ograniczeń. Drugi przypadek obejmuje wzmożone kontrole nieoznakowanych radiowozów wyposażonych w wideorejestrator.

Jednocześnie funkcjonariusze przypominają, że przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym grozi zatrzymaniem prawa jazdy na 3 miesiące. Choć konsekwencje są surowe, kierowców drastycznie przekraczających prędkość jest coraz więcej. W 2019 roku policja zatrzymała dokument 49 tys. kierowcom, podczas gdy w 2018 roku, liczba ta wynosiła nieco ponad 25 tys. co oznacza niemal dwukrotny wzrost. Oby rok 2020 zmienił tę tendencję.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)