ZDM Warszawa odpowiada rządowi. Proponuje kolejne zmiany w przepisach dotyczących przejść dla pieszych

Warszawski Zarząd Dróg Miejskich w swoim piśmie do Ministerstwa Infrastruktury sugeruje, żeby z kodeksu wykreślony został przepis zakazujący pieszemu wkraczać na przejście bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Jednak to nie koniec propozycji.

Łukasz Puchalski wystąpił do Ministerstwa Infrastruktury z wnioskiem o zmiany w proponowanych przepisach
Łukasz Puchalski wystąpił do Ministerstwa Infrastruktury z wnioskiem o zmiany w proponowanych przepisach
Źródło zdjęć: © fot. Piotr Molecki/East News
Filip Buliński

20.02.2020 | aktual.: 22.03.2023 16:21

Kilka tygodni temu Ministerstwo Infrastruktury opublikowało projekt ustawy, który zapowiadany był od dawna. Treść jednak nie pokrywała się z tym, co zapowiadał rząd. Bezwzględne pierwszeństwo jeszcze przed przejściem zostało zastąpione przez pierwszeństwo podczas wchodzenia na przejście.

Do zapowiadanych zmian, swoje uwagi złożył Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie, który sugeruje, że w ten sposób sformułowane przepisy wciąż nie precyzują, w jakiej sytuacji pieszy ma pierwszeństwo.

"Należy przeanalizować, czy zaproponowane brzmienie przepisów prawidłowo oddaje intencje ustawodawcy i gwarantuje jednoznaczną, prawidłową interpretację zapisów. Zapis 'pieszy wchodzący na przejście dla pieszych' może nie być interpretowany jako obowiązek wejścia na zebrę w celu uzyskania pierwszeństwa. W związku z tym kierujący pojazdem nie będzie miał obowiązku ustąpienia pierwszeństwa pieszemu idącemu w kierunku przejścia dla pieszych ani oczekującemu na przejście, co wydaje się sprzeczne z intencją nowelizacji" – możemy przeczytać we wniosku Łukasza Puchalskiego, dyrektora ZDM Warszawa

w art. 13 ust. 1 otrzymuje brzmienie: [i]„Pieszy wchodzący na jezdnię lub torowisko albo pieszy przechodzący przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.”[/i]

w art. 26 ust. 1 otrzymuje brzmienie: [i]„Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się w tym miejscu lub na nie wchodzącego, i ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na to przejście albo znajdującemu się na tym przejściu.”[/i]

Tak brzmi proponowana przez rząd zmiana, co w ocenie ZDM nie zwiększa zakresu ochrony pieszego i domaga się, aby w obu artykułach znalazł się zapis o pierwszeństwie pieszego wchodzącego na przejście. Dodatkowo ZDM wnioskuje, aby odebrać pieszemu znajdującemu się na przejściu pierwszeństwo przed pojazdem szynowym z uwagi na jego zwiększoną drogę hamowania.

Aby zachować spójność przepisów i intencji, Łukasz Puchalski proponuje, żeby z Ustawy Prawo o ruchu drogowym wykreślony został zakaz wchodzenia na przejście dla pieszych bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Jednocześnie dyrektor ZDM w piśmie wspomina, że obowiązek zachowania szczególnej ostrożności przez pieszego podczas wchodzenia na przejście w zupełności wystarczy do zachowania bezpieczeństwa.

Nieco mniej kontrowersyjna wydaje się za to propozycja, aby rozszerzyć katalog wykroczeń zagrożonych zatrzymaniem prawa jazdy o omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Co więcej, do tego katalogu według Łukasza Puchalskiego miałoby zostać dodane także wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)