Jest projekt zmian w przepisach. Piesi bez pierwszeństwa przed przejściem, ale łatwiej będzie stracić "prawko"

Jest projekt zmian w przepisach. Piesi bez pierwszeństwa przed przejściem, ale łatwiej będzie stracić "prawko"

Pieszy zyska pierwszeństwo dopiero podczas wchodzenia na przejście
Pieszy zyska pierwszeństwo dopiero podczas wchodzenia na przejście
Źródło zdjęć: © fot. Adam Burakowski/REPORTER
Filip Buliński
31.01.2020 13:41, aktualizacja: 22.03.2023 16:33

Wiemy już, jakie zmiany rząd chce wprowadzić w przepisach. Pierwszeństwo pieszych zostanie rozszerzone, ale nie tak, jak było to wcześniej zapowiadane. Wprowadzone zostanie jednak ograniczenie do 50 km/h w mieście w nocy oraz kara utraty prawa jazdy za przekroczenie prędkości w terenie niezabudowanym.

Brak zapowiadanych zmian dotyczących pierwszeństwa przed przejściem dla pieszych nie oznacza, że nie będzie ich w ogóle. Nowelizacja rozszerza m.in. obowiązek zachowania szczególnej ostrożności przez pieszego podczas wchodzenia i przechodzenia przez torowisko lub jezdnię.

Rozszerzony zostanie także zakres pierwszeństwa pieszego na przejściu, jednak nie w taki sposób, jak to pierwotnie było zakładane. Będzie on miał pierwszeństwo przed pojazdem już nie tylko podczas przechodzenia przez przejście, ale także podczas wchodzenia na nie. Kierujący z kolei zobowiązani będą do zachowania szczególnej ostrożności i zmniejszenia prędkości tak, żeby nie narazić pieszego na niebezpieczeństwo.

w art. 13 ust. 1 otrzymuje brzmienie: [i]„Pieszy wchodzący na jezdnię lub torowisko albo pieszy przechodzący przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.”[/i]

w art. 26 ust. 1 otrzymuje brzmienie: [i]„Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się w tym miejscu lub na nie wchodzącego, i ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na to przejście albo znajdującemu się na tym przejściu.”[/i]

Zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące także poza terenem zabudowanym

Kolejne zmiany będą dotyczyły ograniczeń prędkości oraz kar związanych z ich przekroczeniem. Ustawa ujednolici ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym - o ile znaki nie będą określały innej prędkości - do 50 km/h zarówno w dzień, jak i w nocy.

Dodatkowo dotychczasowy przepis, który mówił o zatrzymaniu prawa jazdy na 3 miesiące kierowcom za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 50 km/h w mieście, zostaje rozszerzone także o teren niezabudowany.

Sekretarz Stanu Rafał Weber zapowiadał wcześniej długie vacatio legis dla planowanej nowelizacji, jednak teraz wiemy, że będzie inaczej. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lipca 2020 roku.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (54)