Wyposażenie auta firmowego: oceniamy przydatność - cz. 3
To już ostatnia część naszego poradnika związanego z wyborem opcji do pojazdu firmowego. Tym razem postanowiliśmy również przeanalizować sens zakupu kilku akcesoriów, takich jak zestaw głośnomówiący czy ładowarka samochodowa.
12.06.2016 | aktual.: 30.03.2023 11:35
Punktacja
- 1 - zbędna opcja
- 2 - tylko w razie nadmiaru gotówki lub w indywidualnych przypadkach
- 3 - inwestycja godna rozważenia
- 4 - element może być bardzo przydatny
- 5 - jeśli tylko finanse pozwalają, trzeba kupić
- 6 - rozwiązanie powinno być w każdym samochodzie firmowym
Podgrzewana kierownica, podgrzewane/wentylowane fotele
Walory łatwo docenić szczególnie zimą. Naszym zdaniem te opcje bardziej stanowią wyznacznik klasy auta niż faktycznie są przydatne. Testując pojazdy, włączaliśmy system za pierwszy, drugim razem, później już rzadko. Z punktu widzenia VIP-a już lepiej zainwestować nieco więcej pieniędzy w ogrzewanie postojowe, zapewniające wejście do ciepłego samochodu już od samego początku podróży.
Przydatność: 1
Masaże
To również jedno z kryterium luksusu w pojeździe. Dopłaty do masażów często liczone są w tysiącach złotych, lecz za niewiele gorszy sprzęt, kupowany oddzielnie, zapłacimy 100-500 zł. O ile oczywiście ktoś w ogóle gustuje w tego rodzaju przyjemności, bo ja jeśli już mam się odprężyć wolę wprawne dłonie mojej żony lub wizytę w fachowym gabinecie.
Przydatność: 1
Bezkluczykowe otwieranie drzwi oraz bagażnika
Dość lekceważone udogodnienie, dla nas jedno z najlepszych. Osobiście mam skłonność do permanentnego szukania wszystkiego, więc pozostawienie kluczyków niemal na stałe w kieszeni, przy założeniu, że zapamiętam ich stałą lokalizacje, to dla mnie bezcenna informacja. W dodatku wracając do auta z konferencyjnymi kartonami lub zakupami załadunek robi się znacznie prostszy od samego początku.
Przydatność: 5
Lakier metalizowany
Firmy go dokupują ze względu na estetykę i zwiększenie wartości rezydualnej. Zresztą w wielu modelach zwykle tylko jeden, dwa kolory nie wymagają dopłaty. Metalik nie ma większego sensu jeśli przedsiębiorstwo zamierza mocno obrendować pojazd.
Przydatność: 5
Wyposażenie dodatkowe
Postanowiliśmy też dokonać krótkiej analizy pod kątem firmowym akcesoriów do samochodu.
Zestaw głośnomówiący
Tutaj powstaje dylemat. Na pewno lepiej, by kierowca firmowy rozmawiał za pomocą zestawu głośnomówiącego a nie trzymając słuchawkę w dłoni. Z drugiej strony, jakikolwiek dialog przez telefon w pojeździe nie sprzyja bezpieczeństwu prowadzenia samochodu. Wyposażenia auta firmowego – oceniamy przydatność cz. 3 musimy więc rozróżnić – dla firm kładących mocny nacisk na bezpieczeństwo: 1, dla firm, w których rozmowa przez telefon w aucie jest niezbędna ponad wszystko: 6.
Przydatność: 6
Ładowarka samochodowa do telefonu
Niezależnie od tego czy kierowca używa aparatu telefonicznego w aucie czy nie, a szczególnie jeśli korzysta z nawigacji i innych aplikacji podłączonych do internetu – takie akcesorium to postawa.
Przydatność: 6
Kubek termiczny
Zanim dokonamy zakupu sprawdźmy, czy pojazd ma odpowiednią dużą wnękę na dany kubek, który nie będzie przeszkadzał an przykład przy zmianie biegów (to nie jest standard!). Jeśli tak, a kierowca sporo jeździ w trasy, chcąc zaoszczędzić na kosztownych napojach ze stacji warto zainwestować 20-30 złotych – wydatek szybko się zwróci.
Przydatność: 5
Przenośna nawigacja samochodowa
Firmy nierzadko pozostawiają ten zakup kierowcy. Przedstawicielom handlowym posiadających stałe rejony pracy tego typu akcesorium jest przydatne przez pierwsze kilka miesięcy pracy, więc można je potem wyjmować i przekładać do innych pojazdów. Konkurencje stanowią również aplikacje na smartfony. Coraz częściej urządzenia posiadają dożywotnie aktualizacje i systemy wykrywania korków.
Przydatność: 4
Rozdzielacz gniazda 12V
Ładowarka do telefonu prywatnego, ładowarka do telefonu służbowego, nawigacja – gdzie to wszystko podłączyć? W sukurs przyjdzie nam rozdzielacz pozwalający równocześnie podłączyć kilka sprzętów elektronicznych. Swego rodzaju zamiennikiem tego mogą być tzw. power banki, czyli przenośne ładowarki. Oba urządzenia nie są drogie a pomogą zachować bezcenny kontakt ze światem.
Przydatność: 5
Alkomat
Wątpliwe, by jakakolwiek firma kupiła takie akcesorium kierowcy. Z drugiej strony, nie jest tajemnicą, że dobrym umowom biznesowym sprzyja alkohol. Dla bezpieczeństwa wszystkich kierowców, użytkownik działający w ten sposób powinien więc sam zadbać o tego rodzaju pomocnika. Chyba że ma bardzo nowoczesnego dyrektora…
Przydatność: 3
CB Radio
W dobie nawigacji, smartfonów i swego rodzaju konkurencji typu Yanosik, dla kierowcy firmowego auta osobowego bezsensowne rozwiązanie. Chyba że ktoś bardzo, bardzo lubi mówić.
Przydatność: 2