Wybierasz się autem do Chorwacji? Nowe zasady wjazdu od 1 lipca

Wybierasz się autem do Chorwacji? Nowe zasady wjazdu od 1 lipca01.07.2021 09:08
Chorwacja samochodem to popularny sposób na wakacje. W tym roku będzie jednak trudniej.
Chorwacja samochodem to popularny sposób na wakacje. W tym roku będzie jednak trudniej.
Źródło zdjęć: © fot. Aleksander Ruciński

Chorwacja to jeden z ulubionych wakacyjnych kierunków wśród Polskich turystów. Wybierając się w taką podróż, warto jednak pamiętać o obowiązujących przepisach. 1 lipca 2021 roku weszły w życie nowe obostrzenia, które dla wielu mogą okazać się sporym utrudnieniem.

30 czerwca 2021 roku Chorwacja, niemal w ostatniej chwili ogłosiła, że kolejnego dnia, czyli 1 lipca 2021 roku wprowadza nowe przepisy dotyczące wjazdu na terytorium kraju. Podróżni chcący przekroczyć granicę będą musieli przedstawić negatywny wynik testu na COVID lub "paszport covidowy". Tych, którzy tego nie zrobią, czeka 10-dniowa kwarantanna.

Decyzja może być zaskoczeniem dla wielu kierowców, którzy planowali wybrać się na urlop do Chorwacji. Tym bardziej, że tamtejsze władze zaledwie kilka tygodni temu zniosły obostrzenia dla krajów znajdujących się w tzw. zielonej strefie, wliczając w to Polskę. Od 1 lipca 2021 roku obowiązują jednak wcześniejsze ustalenia, znoszące akceptowanie zielonych stref.

Na mocy nowych przepisów do Chorwacji bez problemów i konieczności odbycia kwarantanny wjadą osoby, które spełnią choć jeden z poniższych warunków:

  • posiadają Unijny Certyfikat COVID potwierdzający fakt bycia ozdrowieńcem, zaszczepionym bądź przetestowanym z negatywnym wynikiem
  • przedstawią negatywny wynik testu PCR nie starszy niż 72 godz. lub szybkiego testu antygenowego nie starszy niż 48 godz.
  • przeszły COVID-19 i przyjęły pierwszą dawkę szczepionki w ciągu 6 miesięcy od daty zachorowania na Covid 19, a szczepienie zostało wykonane w ciągu ostatnich 180 dni - w takim przypadku należy okazać zaświadczenie o przebyciu choroby oraz zaświadczenie o przyjęciu pierwszej dawki szczepionki
  • udokumentują przyjęcie pierwszej dawki szczepionki Pfizer, Moderna lub Gamaleya (Sputnik V), a od jej przyjęcia upłynęło od 22 do 42 dni;
  • udokumentują przyjęcie pierwszej dawki szczepionki Astra Zeneca, a od jej przyjęcia upłynęło od 22 do 84 dni
  • przebyły COVID-19 i mogą to potwierdzić zaświadczeniem lekarskim, zawierającym daty przechodzenia choroby lub pozytywnym wynikiem testu PCR/testu antygenowego, wykonanym w ciągu ostatnich 180 dni, ale nie później niż 11 dni, przed planowaną datą przekroczenia granicy RCh

Jak informują chorwackie władze, zmiany w przepisach są odpowiedzią na obawy związane z nowymi wariantami koronawirusa, które rozprzestrzeniają się w Europie.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)