Właśnie teraz możesz nadrobić motoryzacyjne zaległości. 8 sposobów na spędzenie wolnego czasu
W związku z pandemią koronawirusa, na razie najlepiej zrezygnować ze spotkań towarzyskich i imprez masowych. Nie oznacza to jednak, że w domu będziecie się nudzić. Sprawdziłem propozycje dla miłośników motoryzacji, na wypadek kwarantanny. Gwarantuję, na pewno nie będziecie się nudzić.
16.03.2020 | aktual.: 22.03.2023 12:16
1. Puść wodze fantazji
A może tak skonfigurować swój wymarzony samochód? W tym wypadku nie trzeba nawet podnosić się sprzed komputera. Porsche całkiem niedawno uruchomiło polski konfigurator Porsche 911 Turbo. Nawet jeśli wcale nie planujecie tak dużych wydatków, to może warto na chwilę się zapomnieć i pomarzyć? Wybrać np. karbonowy dach za 18 tys. zł czy lakierowanie kluczyka pod kolor auta za ok. 2 tys. zł. Jeśli nie jesteście fanami 911, świetne konfiguratory ma również Aston Martin, Bentley czy Lamborghini.
2. Odkryj piękno w miniaturze
Nie dajcie się nabrać - modele samochodów to nie jest zabawa dla małych dzieci. Samo przeglądanie efektów prac niektórych hobbystów sprawia, że mam ochotę zamówić jeden z zestawów. Modele dostępne są bez problemu w Internecie, ale pamiętajcie, że do pełni sukcesu będziecie potrzebować jeszcze kilku dodatków, jak np. farby (zależy od zestawu).
3. Stań się właścicielem klasycznego Fiata
LEGO już dawno udowodniło, że tworzy zestawy praktycznie dla każdego – niezależnie od tego, czy jesteś architektem czy inżynierem. Jest też coś dla zainteresowanych motoryzacją. Ostatnio do sklepu dołączył klasyczny Fiat 500 oraz nowy Land Rover Defender. Jeśli nie masz aż tyle czasu (lub cena jest nieco odstraszająca), dostępna jest również seria "Speed Champions", dzięki której również przeżyjesz przygodę, ale w nieco mniejszej skali.
4. Przejedź się 900-konnym MINI po Edynburgu
Gry - to chyba oczywiste, że w tym zestawieniu nie mogło ich zabraknąć. Choć Forza Horizon 4 jest na rynku już od dłuższego czasu, dalej nie mogę wyjść z podziwu, jak duże daje możliwości. Oprócz udziału w tradycyjnych wyścigach, możemy bić rekordy prędkości, tuningować auta w niemal komiczny sposób, czy robić naprawdę dobre zdjęcia pojazdów, których na co dzień nie spotkamy na ulicy. Do tego twórcy gry co tydzień wyznaczają nam nowe wyzwania. Jeśli jednak kogoś znudzi Forza Horizon 4, alternatywą jest Dirt Rally, który podobno jest lepszy od poprzednika.
5. Obejrzyj Initial D
Niech nie odstrasza was "japońska kreska". Initial D to serial kultowy, niemal w takim samym stopniu jak biała Toyota Corolla AE86 (przeczytaj wrażenia z jazdy Mariusza Zmysłowskiego). Takumi Fujiwara rozwozi nią tofu, przy okazji ścigając się po rejonie Gunma i robiąc niemałe zamieszanie. Twórcy kreskówki dużą wagę przykładają do detali, szczegółów technicznych i techniki jazdy (choć w tym wypadku niektórych rzeczy nie powtórzylibyście na drogach).
6. Przeczytaj książkę
Nie muszą być to sprawdzone felietony Clarksona. Ciekawą propozycją jest "Szerokiej drogi" Sobiesława Zasady, w której autor tłumaczy, jak być lepszym kierowcą (niedawno uruchomiono dodruk). Warta polecenia jest też "Saga rodu Porsche", opisująca - oprócz historii rodziny - wzloty i upadki niemieckiej marki.
7. Przejrzyj dokładnie Netfliksa (albo inne VOD)
Oczywiście, film na wieczór wydaje się dobrym pomysłem, lecz nie zawsze musi się to ograniczać do hitów kinowych Marvela. Platformy video on demand kryją masę perełek – na Netfliksie znajdziemy chociażby "The 24 Hour War”, który dokładnie przedstawia pojedynek pomiędzy Carollem Shelbym a Enzo Ferrarim (i nie pomija jednego sezonu jak "Le Mans '66"). Z kolei w "Abstrakt: sztuka designu" Ralph Gilles, główny projektant samochodów Fiat Chrysler Automobiles tłumaczy, jak tworzy się auto koncepcyjne i co miał na myśli, gdy pokazał "dziwnego" Jeepa Cherokee.
The 24 Hour War (2016) - Official Trailer (HD)
8. Pomajsterkuj przy aucie
Koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, stąd też samotne przesiadywanie we własnym garażu jest jednym z lepszych sposobów walki z nim. W końcu możesz wymienić filtry, czy zająć się usunięciem małej usterki, na co do tej pory nie miałeś czasu. Jeśli nie teraz, to kiedy?