Poradniki i mechanikaWiosenne porządki w samochodzie [poradnik]

Wiosenne porządki w samochodzie [poradnik]

Kalendarzowa wiosna trwa już od kilkunastu dni. Pogoda jest coraz lepsza, natura budzi się do życia. Mroźne dni wyraźnie mamy już za sobą. Trudne zimowe warunki zawsze niekorzystnie wpływają na stan samochodu. Jak przywrócić pojazdowi pełen blask?

Wiosenne porządki w samochodzie [poradnik]
Adam Szczęsny

03.04.2012 | aktual.: 30.03.2023 12:13

Prace, jakie należy wykonać po zimie, można podzielić na te związane z kosmetyką samochodu oraz z jego stanem technicznym. Zacznijmy od części wizualnej.

Oczywiście w okresie zimowym najbardziej szkodliwym czynnikiem działającym na karoserię i podwozie jest sól drogowa. Pozostawienie jej na samochodzie spowoduje jego przyspieszone korodowanie, dlatego należy ją dokładnie spłukać. Wniknięcie do wszystkich zakamarków karoserii zapewni mycie za pomocą myjki ciśnieniowej. Starannie czyścimy również felgi i opony.

Po dokładnym umyciu nadwozia warto ocenić jego stan. Jeżeli dostrzeżemy ubytki lakieru, rysy czy postępującą korozję, nie zwlekajmy z ich usunięciem. Jeśli doszło do poważniejszych uszkodzeń, ich usunięcie należy zlecić warsztatowi lakierniczemu, ponieważ efekt samodzielnych poprawek może być daleki od oczekiwań.

Oczywiście dobry sprzęt wiedza i doświadczenie pozwalają na samodzielne usuwanie nawet poważniejszych uszkodzeń. Jednak większość posiadaczy samochodów musi zaprzestać na prostych pracach pielęgnacyjnych.

Następnym krokiem może być polerowanie lakieru – ręczne lub maszynowe. Dokładne polerowanie pozwala na usunięcie zmatowień oraz rys powstałych podczas eksploatacji samochodu w zimie. Zabezpieczenie karoserii zapewni jej dobre nawoskowanie, które będzie chroniło lakier przez długi czas.

Należy również pamiętać o podwoziu. To właśnie tam zalega najwięcej zanieczyszczeń, w tym soli. Przy myciu podwozia warto umyć również nadkola. Do dokładnego umycia całego podwozia niezbędny jest podnośnik lub najazd. W ostateczności można umyć podwozie myjką ciśnieniową. Jeśli auto jest podniesione, można ocenić stan powłoki zabezpieczającej podwozie.

Mycie podwozia fot. zuwim.pl
Mycie podwozia fot. zuwim.pl

Jeżeli fabryczna powłoka nie wytrzymała próby czasu, należy ją odnowić. Usługę taką możemy zlecić w warsztacie lub wykonać samodzielnie. W niektórych samochodach już fabryczna warstwa ochronna jest na tyle słaba, że należy poprawić ją zaraz po kupnie. Dotyczy to przede wszystkim tańszych samochodów niższych klas.

Warto zająć się również wnętrzem pojazdu. Po okresie zimowym znajdują się w nim różne nieczystości wnoszone na obuwiu. Podstawową czynnością jest staranne odkurzenie środka samochodu. Poza dokładnym odkurzeniem wnętrza warto je również wyprać. Pozwoli to na przywrócenie mu dawnego koloru, a także usunie niepożądane zapachy.

Jeżeli nie mamy odkurzacza piorącego, możemy go wynająć. W porównaniu z praniem ręcznym uzyskamy lepsze efekty przy mniejszym nakładzie pracy. Ręcznie czyścimy jedynie podsufitkę. Dojście do niej końcówką odkurzacza nie jest łatwe, w dodatku płyn będzie kapał na pozostałe elementy wnętrza. Zbyt gwałtowne ruchy odkurzaczem lub zbyt duże zawilgocenie podsufitki może spowodować jej odklejenie.

Fotel przed i po praniu fot. e-sochaczew.pl
Fotel przed i po praniu fot. e-sochaczew.pl

Po wypraniu wnętrza należy pozwolić mu wyschnąć (pozostawić otwarte drzwi). Wygląd wnętrza poprawi również zamiana gumowych dywaników na welurowe. Dokładne posprzątanie oraz wywietrzenie wnętrza pozwoli pozbyć się nagromadzonej wilgoci.

Po okresie zimowym warto też sprawdzić stan techniczny samochodu. Należy ocenić poziom płynów eksploatacyjnych oraz ich stan. Nawet jeżeli w układzie jest odpowiedni poziom płynu, co pewien czas trzeba go wymienić. Płyn hamulcowy należy wymieniać co dwa lata, a płyn w układzie chłodzenia co trzy lata.

Trudne warunki drogowe mogą się również odbić na elementach zawieszenia, układu kierowniczego, a także napędowego. Aby potwierdzić sprawność tych układów, warto odwiedzić stację diagnostyczną. Jeżeli w zimie występowały problemy z zaciskami hamulcowymi, należy je jak najszybciej naprawić, nawet jeśli problem ustąpił wraz z nadejściem cieplejszych dni.

Sprawdzenie stanu technicznego pojazdu fot. fot. pgkimterespol.pl
Sprawdzenie stanu technicznego pojazdu fot. fot. pgkimterespol.pl

Kolejnym elementem, o który warto zadbać, jest klimatyzacja. Wielu kierowców mających samochód wyposażony w klimatyzację uważa, że jest ona układem bezobsługowym. To oczywiście błędne przekonanie. Istotnym jej elementem jest parownik zamontowany pod deską rozdzielczą, zintegrowany z systemem wentylacji wnętrza pojazdu.

Osadzająca się na jego powierzchni wilgoć ze schładzanego powietrza i brak światła stanowią idealne warunki do rozwoju bakterii, grzybów i innych mikroorganizmów.

Dlatego układ klimatyzacji należy poddawać okresowo odgrzybianiu. Pozwala ono na usunięcie grzybów i bakterii z układu, co poprawia również zapach powietrza. W przypadku stwierdzenia ubytków czynnika należy nabić układ i sprawdzić jego szczelność. Przy tej usłudze warto poprosić o ocenę sprawności poszczególnych elementów układu.

Jeżeli w zimie przeszkadzało nam słabe ogrzewanie wnętrza, na wiosnę warto wymienić nagrzewnicę. Oczywiście przed wymianą należy sprawdzić szczelność układu, a następnie dokładnie go odpowietrzyć. Jeśli to nie pomogło, możemy być praktycznie pewni, że nagrzewnica jest uszkodzona.

Z nadejściem dodatnich temperatur należy pamiętać o zmianie opon na letnie. Należy zachować przy tym zdrowy rozsądek, ponieważ pogoda lubi płatać figle. Przy temperaturach powyżej 10[sup]o [/sup]C  opona zimowa zużywa się znacznie szybciej. Zakładając opony letnie, pamiętajmy o sprawdzeniu ich stanu.

Zmiana kół zimowych na letnie
Zmiana kół zimowych na letnie

Podstawowym wyznacznikiem jest wysokość bieżnika. Według polskiego prawa musi ona wynosić co najmniej 1,6 mm. W praktyce opony powinno się zmieniać dużo wcześniej, gdy wysokość bieżnika wynosi około 3 mm. Jeśli bieżnik jest mocno zużyty, to opona nie trzyma się dobrze nawierzchni. Wydłuża się droga hamowania oraz wzrasta ryzyko aquaplaningu.

Wykonując proste prace, możemy szybko przywrócić blask naszemu samochodowi. Wiosną warto zadbać o karoserię, wnętrze i podwozie. Wygląd to jednak nie wszystko. Należy też dbać o stan techniczny samochodu. Wszystko to pozwoli na bezpieczne podróżowanie w komfortowych warunkach.

Zabierz głos w dyskusji. Odwiedź nasze forum.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Autokult
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)