Volvo wstrzymało dostawy aut do Rosji. Producent mówi o "potencjalnym ryzyku"

Volvo wstrzymało dostawy aut do Rosji. Producent mówi o "potencjalnym ryzyku"

Volvo wstrzymało eksport do Rosji
Volvo wstrzymało eksport do Rosji
Źródło zdjęć: © mat. prasowe / Volvo
Aleksander Ruciński
28.02.2022 15:16, aktualizacja: 14.03.2023 13:08

Volvo zawiesiło dostawy nowych aut na rosyjski rynek. To decyzja, która będzie obowiązywać do odwołania. Choć wydaje się zrozumiała, Szwedzi oficjalnie wyjaśnili jej powody.

"Volvo Cars nie będzie dostarczać żadnych nowych samochodów na rynek rosyjski, do odwołania" - możemy przeczytać w oświadczeniu szwedzkiego producenta opublikowanym w poniedziałek 28 lutego 2022 roku. Decyzję umotywowano "potencjalnym ryzykiem związanym z handlem w Rosji, w obliczu sankcji nałożonych przez UE i USA".

Postanowienie może pośrednio wpłynąć na funkcjonowanie fabryk w Szwecji, Chinach i USA, z których eksportowano auta Volvo do Rosji. Z pewnością odbije się też na wynikach finansowych marki. W 2021 roku Rosjanie kupili ponad 9 tys. aut tego producenta. W obecnej sytuacji zyski schodzą jednak na dalszy plan.

Wcześniej, w poniedziałkowy poranek 28 lutego, agencja informacyjna RIA podała wiadomość o podobnej decyzji Volkswagena, który również miał wstrzymać dostawy do lokalnych dealerów w Rosji. W tym samym gronie jest też Daimler Trucks — niemiecki gigant zamroził biznesy w Rosji i wypowiedział umowę swojemu partnerowi, jakim był rosyjski Kamaz.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)