Kierowcy dalej robią błąd. Mylą dwa rodzaje strzałek w lewo
Strzałki kierunkowe na sygnalizatorach świetlnych wciąż sprawiają kłopoty wielu kierowcom. Choć są bardzo podobne, działają bowiem na zupełnie innej zasadzie. Warto mieć tego świadomość - dla własnego bezpieczeństwa i szczelnego portfela.
13.05.2024 | aktual.: 13.05.2024 15:46
Sygnalizatory ze strzałkami są podobne, ale nie identyczne. S3 zawiera trzy światła, w których zawarto trzy strzałki, S2 jest natomiast zwykłym sygnalizatorem z trzema światłami: czerwonym, żółtym i zielonym oraz odseparowaną zieloną strzałką.
Kolejną różnicę stanowi kierunek strzałek, które w sygnalizatorze S3 mogą być umieszczone właściwie pod dowolnym kątem, w zależności od przebiegu jezdni. W S2 natomiast wskazują wyłącznie prawą (częściej) lub lewą stronę.
Wizualne różnice między S2 i S3 niosą ze sobą poważne rozbieżności dotyczące przepisów ruchu drogowego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rozporządzenie Mi oraz SWIA w sprawie znaków i sygnałów drogowych tak opisuje kwestię sygnalizatora S2:
- Nadawany przez sygnalizator S-2 sygnał czerwony wraz z sygnałem w kształcie zielonej strzałki oznacza, że dozwolone jest skręcanie w kierunku wskazanym strzałką w najbliższą jezdnię na skrzyżowaniu, z zastrzeżeniem ust.3.
- Sygnał w kształcie zielonej strzałki, nadawany przez sygnalizator S-2, zezwalający na skręcanie w lewo, zezwala również na zawracanie z lewego skrajnego pasa ruchu, chyba że jest to zabronione znakiem B-23.
- Skręcanie lub zawracanie, o których mowa w ust. 1 i 2, jest dozwolone pod warunkiem, że kierujący zatrzyma się przed sygnalizatorem i nie spowoduje utrudnienia ruchu innym jego uczestnikom.
A tak jest w przypadku sygnalizatora S3:
- Sygnały świetlne nadawane przez sygnalizator kierunkowy S-3 dotyczą kierujących jadących w kierunkach wskazanych strzałką (strzałkami).
- Przepisy § 95 ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do sygnałów nadawanych przez sygnalizator kierunkowy S-3.
- Sygnał zielony nadawany przez sygnalizator kierunkowy S-3 oznacza, że podczas jazdy we wskazanym kierunku nie występuje kolizja z innymi uczestnikami ruchu.
Najważniejsza różnica pomiędzy wspomnianymi rodzajami sygnalizatorów dotyczy kwestii zawracania, które w przypadku sygnalizatora S2 nie jest zakazane, chyba że jest to zabronione znakiem B-23.
W przypadku sygnalizatora S3 kwestia zawracania zależy natomiast od kształtu strzałek. Te skierowane wyłącznie na wprost, w lewo lub w prawo zabraniają zawracania. Zdarzają się jednak sygnalizatory S3 ze strzałkami do zawracania (skierowanymi w dół), gdzie taki manewr jest w pełni bezpieczny i legalny.
Warto jednak pamiętać, że zdecydowana większość sygnalizatorów S3 wskazuje konkretny kierunek, bez strzałki skierowanej w dół. W takim przypadku zawracanie jest kategorycznie zabronione.
Jaki mandat grozi za zawracanie na skrzyżowaniu z sygnalizatorem S3, jeśli nie jest ono dozwolone? Nawet 500 zł i 15 punktów karnych. Policja może bowiem potraktować to wykroczenie jako "niestosowanie się do sygnałów świetlnych".