Kierowcy dalej robią błąd. Mylą dwa rodzaje strzałek w lewo

Kierowcy dalej robią błąd. Mylą dwa rodzaje strzałek w lewo

Sygnalizator S3 nie pozwala na zawracanie
Sygnalizator S3 nie pozwala na zawracanie
Źródło zdjęć: © Policja
13.05.2024 14:06, aktualizacja: 13.05.2024 15:46

Strzałki kierunkowe na sygnalizatorach świetlnych wciąż sprawiają kłopoty wielu kierowcom. Choć są bardzo podobne, działają bowiem na zupełnie innej zasadzie. Warto mieć tego świadomość - dla własnego bezpieczeństwa i szczelnego portfela.

Sygnalizatory ze strzałkami są podobne, ale nie identyczne. S3 zawiera trzy światła, w których zawarto trzy strzałki, S2 jest natomiast zwykłym sygnalizatorem z trzema światłami: czerwonym, żółtym i zielonym oraz odseparowaną zieloną strzałką.

Kolejną różnicę stanowi kierunek strzałek, które w sygnalizatorze S3 mogą być umieszczone właściwie pod dowolnym kątem, w zależności od przebiegu jezdni. W S2 natomiast wskazują wyłącznie prawą (częściej) lub lewą stronę.

Sygnalizator S2
Sygnalizator S2© Policja.pl

Wizualne różnice między S2 i S3 niosą ze sobą poważne rozbieżności dotyczące przepisów ruchu drogowego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rozporządzenie Mi oraz SWIA w sprawie znaków i sygnałów drogowych tak opisuje kwestię sygnalizatora S2:

  1. Nadawany przez sygnalizator S-2 sygnał czerwony wraz z sygnałem w kształcie zielonej strzałki oznacza, że dozwolone jest skręcanie w kierunku wskazanym strzałką w najbliższą jezdnię na skrzyżowaniu, z zastrzeżeniem ust.3.
  2. Sygnał w kształcie zielonej strzałki, nadawany przez sygnalizator S-2, zezwalający na skręcanie w lewo, zezwala również na zawracanie z lewego skrajnego pasa ruchu, chyba że jest to zabronione znakiem B-23.
  3. Skręcanie lub zawracanie, o których mowa w ust. 1 i 2, jest dozwolone pod warunkiem, że kierujący zatrzyma się przed sygnalizatorem i nie spowoduje utrudnienia ruchu innym jego uczestnikom.

A tak jest w przypadku sygnalizatora S3:

  1. Sygnały świetlne nadawane przez sygnalizator kierunkowy S-3 dotyczą kierujących jadących w kierunkach wskazanych strzałką (strzałkami).
  2. Przepisy § 95 ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do sygnałów nadawanych przez sygnalizator kierunkowy S-3.
  3. Sygnał zielony nadawany przez sygnalizator kierunkowy S-3 oznacza, że podczas jazdy we wskazanym kierunku nie występuje kolizja z innymi uczestnikami ruchu.

Najważniejsza różnica pomiędzy wspomnianymi rodzajami sygnalizatorów dotyczy kwestii zawracania, które w przypadku sygnalizatora S2 nie jest zakazane, chyba że jest to zabronione znakiem B-23.

W przypadku sygnalizatora S3 kwestia zawracania zależy natomiast od kształtu strzałek. Te skierowane wyłącznie na wprost, w lewo lub w prawo zabraniają zawracania. Zdarzają się jednak sygnalizatory S3 ze strzałkami do zawracania (skierowanymi w dół), gdzie taki manewr jest w pełni bezpieczny i legalny.

Sygnalizator S3 ze strzałką do zawracania
Sygnalizator S3 ze strzałką do zawracania© Licencjodawca

Warto jednak pamiętać, że zdecydowana większość sygnalizatorów S3 wskazuje konkretny kierunek, bez strzałki skierowanej w dół. W takim przypadku zawracanie jest kategorycznie zabronione.

Jaki mandat grozi za zawracanie na skrzyżowaniu z sygnalizatorem S3, jeśli nie jest ono dozwolone? Nawet 500 zł i 15 punktów karnych. Policja może bowiem potraktować to wykroczenie jako "niestosowanie się do sygnałów świetlnych".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)