Służba nie drużba - policjanci w czasie wolnym zatrzymali pijanego kierowcę. Ty też możesz
Policjanci z Siemiatycz nie zapominają o tym, że nawet bez munduru są nadal policjantami. W czasie wolnym od pracy zatrzymali pijanego kierowcę, który z 2,5 promila jechał zygzakiem po drodze wojewódzkiej.
30.09.2020 | aktual.: 22.03.2023 10:05
Zdarzenie miało miejsce 29 września późnym popołudniem, na drodze wojewódzkiej numer 690 w rejonie Olszewa. W czasie wolnym policjanci z Siemiatycz zauważyli kierowcę jadącego całą szerokością jezdni, zwalniającego i przyspieszającego. Zatrzymali go, wezwali patrol na służbie. Badanie alkomatem wykazało 2,5 promila alkoholu.
Kierującym był 61-letni mężczyzna, który nie posiadał prawa jazdy. Stracił je... za jazdę pod wpływem alkoholu. Teraz za to przestępstwo grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.
Ty też możesz ująć taką osobę
Przypominamy, że nie tylko policjant niebędący na służbie, ale także każdy obywatel ma prawo do podobnego postępowania. Jeśli istnieje uzasadnione podejrzenie, że kierujący pojazdem jest pod wpływem alkoholu. W takiej sytuacji można zadzwonić na policję i podać szczegółowe informacje: nr rejestracyjny pojazdu, marka i model, kolor, gdzie jedzie.
W razie sytuacji, kiedy wiemy, że osoba zasiadająca za kierownicą jest nietrzeźwa, można w myśl art. 243 § 1. Kodeksu postępowania karnego ująć ją lub udaremnić jej jazdę.
art. 243. KPK§ 1. Każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości.§ 2. Osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji.
O ile próbę podjęcia jazdy po pijanemu trudno jednak nazwać wprost przestępstwem, o którym mowa w art. 243 § 1., o tyle warto wiedzieć, że usiłowanie popełnienia przestępstwa także podlega pod odpowiedzialność karną.
KK art. 13 § 1."Odpowiada za usiłowanie, kto w zamiarze popełnienia czynu zabronionego swoim zachowaniem bezpośrednio zmierza do jego dokonania, które jednak nie następuje".
W przypadku udaremnienia jazdy pijanemu kierowcy można mówić także o działaniu w stanie wyższej konieczności, co reguluje Kodeks karny, art. 26 § 1.
KK art. 26 § 1."Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego".
Warto też wiedzieć, że prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2, do 0,5 promila) to wykroczenie, natomiast prowadzanie pojazdu w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) to już przestępstwo. Nie jest zatem zalecane radykalne działanie wobec osoby, co do której nie można mieć pewności, że jest pijana. Co więcej, niektóre choroby powodują, że u osoby widać podobne oznaki do stanu nietrzeźwości.
Więcej na temat ujęcia obywatelskiego przeczytacie w poniższym artykule: