SCT w Krakowie pod znakiem zapytania. Rozprawa odbędzie się 11 stycznia
Na 11 stycznia 2024 r. wyznaczono termin rozprawy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie planowanej w Krakowie strefy czystego transportu. Na wokandzie znajdzie się skarga wojewody na uchwałę krakowskiego samorządu, powołującego strefę.
Powstanie krakowskiej strefy czystego transportu nie jest jeszcze przesądzone w tak dużym stopniu, jak można byłoby uważać. Choć zgodnie z Ustawą o elektromobilności władze Krakowa stworzyły uchwałę, która powołuje ją od 1 lipca 2024 r., to akt ten został zaskarżony przez wojewodę małopolskiego. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, 11 stycznia 2024 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny rozpatrzy tę skargę w jawnej rozprawie. Niewykluczone, że tego samego dnia sąd zajmie się skargami prywatnych osób.
Skarga wojewody, która będzie rozpatrywana przez sąd, została wysunięta w kwietniu 2023 r. jako reakcja na sprzeciw osób przeciwnych powoływaniu w Krakowie strefy czystego transportu. Zdaniem wojewody uchwała nie określiła w sposób wystarczający granic obszaru SCT oraz nie zawarła regulacji dotyczących sposobu organizacji ruchu w tej strefie. Wskazano również na "zbyt daleko idącą ingerencję w sferę konstytucyjnych praw i wolności, takich jak wolność człowieka, wolność poruszania się, równość wobec prawa czy własność – naruszającą zasadę proporcjonalności". Styczniowa rozprawa pokaże, czy te argumenty okażą się wystarczające.
Zgodnie z założeniami w Krakowie strefa czystego transportu ma ruszyć 1 lipca 2024 r. i objąć całe miasto. Wyjątkiem będą drogi, będące w zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, czyli na przykład przebiegająca przez Kraków autostrada A4.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Honda CR-V - prawdziwa dobra zmiana
SCT nie będzie dotyczyć motocykli, pojazdów historycznych, kierowców powyżej 70. r. życia, jeżeli sami prowadzą swój samochód zarejestrowany przed 1 marca 2023 r., oznakowanych pojazdów dla osób z niepełnosprawnościami, pojazdów służb mundurowych, ratowniczych, samochodów do oczyszczania i odśnieżania dróg, food trucków, bankowozów, pomocy drogowej, karawanów pogrzebowych, a także pojazdów prywatnych wiozących osobę w stanie zagrożenia zdrowia do placówki medycznej.
Od lipca 2024 r. do czerwca 2026 r. do Krakowa nie wjadą samochody osobowe i ciężarowe zarejestrowane po 1 marca 2023 r., które nie spełniają norm co najmniej Euro 3 (rok produkcji od 2000) w przypadku aut benzynowych i LPG, a w przypadku diesli norm co najmniej Euro 5 (rok produkcji od 2010, a w przypadku samochodów ciężarowych rok produkcji od 2008). W dalszych latach przewidywane jest zaostrzenie wymogów.