Rosyjska legenda ma 44 lata i nigdzie się nie wybiera. Oto Łada Niva Bronto

Jak tam w Rosji? Bez zmian. Przynamniej jeśli chodzi o produkcję Łady Nivy. Ta słynna terenówka powstaje od 1977 r. i — jak widać — nie wybiera się na emeryturę. Co nie oznacza, że stoi w miejscu. Właśnie zaprezentowano jej topową wersję Bronto po kilku poprawkach.

Łada Niva Bronto
Łada Niva Bronto
Źródło zdjęć: © fot. Łada
Szymon Jasina

12.12.2021 | aktual.: 14.03.2023 14:03

Czy nazwa topowej Nivy to żart z Forda Bronco? Jeśli ktoś w Avtovazie ma takie poczucie humoru, to szacunek. Niezależnie od tego Łada Niva Bronto to najlepsza wersja tej kultowej rosyjskiej terenówki i właśnie przeszła kolejną modernizację. Ma takie ekskluzywne dodatki jak nowy plastikowy grill, światła przeciwmgielne, relingi dachowe, poszerzone błotniki, światła na dachu czy wyposażenie wnętrza, które w tym modelu może uchodzić za naprawdę ekskluzywne.

Łada Niva Bronto ma na pokładzie klimatyzację, podgrzewane fotele, elektryczne i podgrzewane lusterka, wspomaganie kierownicy, elektryczne szyby i aż dwa gniazda 12 V (jak widać, USB jest dla Łady jeszcze zbyt nowoczesnym rozwiązaniem). Nie ma systemu multimedialnego z wielkim ekranem na środku, za to można dokupić radio.

Łada Niva Bronto
Łada Niva Bronto© fot. Łada

Wszyscy jednak wiemy, że w przypadku Nivy to właśnie jej prostota jest przepisem na sukces. Tu liczą się możliwości terenowe. Dlatego terenówka ta ma prześwit 240 mm, a 15-calowe aluminiowe felgi ubrane są w terenowe opony o średnicy 29 cali.

Za napęd odpowiada sprawdzony benzynowy silnik o pojemności 1,7 l, którego maksymalna moc to 83 KM, a maksymalny moment obrotowy 129 Nm. Jest też dobrze znana 5-biegowa przekładnia. Oczywiście Łada Niva ma stały napęd na cztery koła, ale wersja Bronto ma kilka dodatków, które dodatkowo pomogą w terenie. Są to blokady mechanizmów różnicowych (przedniego, centralnego i tylnego), wzmocnione zawieszenie, wzmocniona tylna oś i dodatkowa osłona silnika.

Oprócz prostoty i możliwości terenowych zaletą Łady Nivy jest też jej cena. I nie inaczej jest w tym przypadku. Nawet odmiata Bronto to w Rosji wydatek tylko 939 900 rubli, czyli równowartości nieco ponad 52 tys. zł.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)