Reguła prawej dłoni. Wielu kierowców jej nie zna, a jest obowiązkowa

Korytarz życia - zdjęcie ilustracyjne
Korytarz życia - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © WP

14.05.2024 11:36, aktual.: 14.05.2024 13:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zatory i korki na wielopasmowych drogach szybkiego ruchu są rzadsze niż w miastach, za to nierzadko spowodowane znacznie poważniejszymi zdarzeniami. Gdy do nich dochodzi, nie wszyscy wiedzą, jak się zachować. Z pomocą przychodzi reguła prawej dłoni.

Korytarz życia to pojęcie nieobce polskim kierowcom. Wraz z rosnącą liczbą autostrad i dróg ekspresowych rośnie również świadomość użytkowników dróg. Wielu z nich nie ma problemu z utworzeniem prawidłowego korytarza życia na drogach dwupasmowych. Problem pojawia się jednak gdy pasów jest więcej. Nie wszyscy wiedzą bowiem, do której krawędzi jezdni powinni zjechać. Z pomocą przychodzi reguła prawej dłoni.

Na czym polega? Zgodnie z tą zasadą kierowcy stojący na lewym pasie powinni zjechać do lewej krawędzi (jak wskazuje kciuk), a wszyscy pozostali do prawej (jak wskazują pozostałe palce dłoni). Regułę prawej dłoni świetnie obrazuje poniższa grafika przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury.

Reguła prawej dłoni
Reguła prawej dłoni© Materiały prasowe | Ministerstwo Infrastruktury

Trzeba wspomnieć, że tworzenie korytarza życia jest obowiązkiem każdego kierowcy regulowanym przepisami nie tylko w Polsce, ale i większości krajów Europy. Za utrudnianie przejazdu służbom ratunkowym a co za tym idzie nie tworzenie korytarza życia, grozi nam mandat w wysokości do 2500 zł. Warto o tym pamiętać i w razie potrzeby maksymalnie ułatwić przejazd służbom, gdyż czasem o ludzkim życiu decydują dosłownie sekundy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także