Wypił całe wino bezalkoholowe. Od razu sięgnął po alkomat

Wypił całe wino bezalkoholowe. Od razu sięgnął po alkomat

Czy po winie bezalkoholowym kierowca będzie trzeźwy?
Czy po winie bezalkoholowym kierowca będzie trzeźwy?
Źródło zdjęć: © Pixabay
09.02.2024 16:08, aktualizacja: 07.03.2024 09:56

Czy przed jazdą samochodem można napić się wina bezalkoholowego? Czy na pewno alkomat nie pokaże żadnych promili? Nasz test jest jednoznaczny.

Jak pokazał nasz test, konsumpcja dwóch litrów piwa bezalkoholowego, które zawiera mniej niż 0,5 proc. alkoholu, nie powoduje, że w wydychanym powietrzu pojawiają się opary alkoholu. Mimo to po spożyciu czwartej butelki tego napoju alkomat może wykazać dopuszczalny poziom alkoholu we krwi na poziomie 0,10 promila. Jednakże po krótkim czasie wynik spada do 0,00. To sugeruje, że w piwie bezalkoholowym znajdują się niewielkie ilości alkoholu. Czy podobnie jest w przypadku wina?

Aby to zbadać, postanowiłem przeprowadzić eksperyment. Spożyłem 750 mililitrów Vionelli Chardonnay Light — wina, które ze względu na brak alkoholu, niekoniecznie przypomina w smaku tradycyjne wino. Jeśli miałbym opisać jego smak, powiedziałbym, że jest to coś na kształt wygazowanego prosecco. Producent zaznaczył, że zawartość alkoholu w tym winie wynosi mniej niż 0,5 proc.

Piłem wino przez godzinę, a po ostatnim łyku natychmiast sprawdziłem zawartość alkoholu we krwi za pomocą alkomatu. Wynik był jednoznaczny. Zero promili. Sytuacja nie zmieniła się nawet po kilku i kilkunastu minutach.

Podczas picia nie czułem się inaczej, niż jakbym pił sok, wodę czy herbatę. W przeciwieństwie do piwa bezalkoholowego, które w dużych ilościach daje efekt zbliżony do wypicia niewielkiej ilości zwykłego piwa z alkoholem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co to jest wino bezalkoholowe?

Wino bezalkoholowe to normalne wino, z którego usunięto alkohol. Proces ten polega na podgrzewaniu napoju, aby alkohol mógł z niego odparować. Jest to dość skomplikowany zabieg, szczególnie jeśli producent chce zachować tradycyjny smak i prozdrowotne właściwości wina.

Napój ten nadal jest mało popularny w Polsce i często wybór w sklepach ogranicza się do jednego lub dwóch rodzajów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)