Prawo jazdy w telefonie. Tak wygląda próbna wersja aplikacji mObywatel

Prawo jazdy w telefonie. Tak wygląda próbna wersja aplikacji mObywatel

Prawo jazdy w telefonie jest gotowe do wdrożenia, ale nie pozwalają na to przepisy.
Prawo jazdy w telefonie jest gotowe do wdrożenia, ale nie pozwalają na to przepisy.
Źródło zdjęć: © mat. prasowe
Aleksander Ruciński
17.06.2020 14:04, aktualizacja: 22.03.2023 11:12

Długo oczekiwane prawo jazdy w telefonie nareszcie doczekało się testowej wersji. Ministerstwo cyfryzacji rozpoczyna właśnie testy zaktualizowanej aplikacji mObywatel na urządzeniach z systemem Android. Jak prezentuje się interfejs i jakich funkcji powinniśmy się spodziewać?

Prawo jazdy w telefonie to jedno z najbardziej oczekiwanych udogodnień wśród polskich kierowców. Wraz z cyfrowym dowodem osobistym i kartami płatniczymi podpiętymi do smartfona mogłoby ono oznaczać całkowite rozstanie z klasycznym portfelem. Minimalizowałoby też ryzyko mandatu za brak blankietu w przypadku kontroli. Mimo wielu zapowiedzi jeszcze nie doczekaliśmy się działającego rozwiązania.

Jest jednak światełko w tunelu. 17.06.2020 roku Ministerstwo Cyfryzacji pochwaliło się najnowszą odsłoną aplikacji mObywatel uzupełnioną o testową funkcję wyświetlania prawa jazdy. Na razie rozwiązanie będzie dostępne wyłącznie na telefonach z systemem Android, ale niebawem powinna pojawić się również wersja na iOS.

Obraz
© mat. prasowe

Co ciekawe, cyfrowy odpowiednik dokumentu prawa jazdy nie będzie jedynym udogodnieniem dostępnym w aplikacji. Docelowo, każdy kierowca będzie mógł bowiem także sprawdzić stan swojego konta punktowego oraz zapoznać się z listą uprawnień. Program mObywatel ma także informować o ich ewentualnym zatrzymaniu, a także przyznaniu, czy wygaśnięciu nałożonych punktów karnych.

Minister Cyfryzacji, Marek Zagórski, podczas prezentacji nowej odsłony aplikacji mObywatel poinformował, że w kwestii technicznej wszystko jest już gotowe do wdrożenia. Nadal jednak czekamy na zmiany legislacyjne pozwalające kierowcom na jazdę bez fizycznego blankietu prawa jazdy. Obecnie tym, którzy nie dopełnią tego obowiązku, grozi mandat w wysokości 50 zł.

Prace nad zmianami w ustawie mają ruszyć już 19 czerwca, lecz nadal nie wiadomo kiedy ostatecznie się zakończą. W ten sposób termin wdrożenia prawa jazdy w telefonie po raz kolejny przesuwa się w czasie i wątpliwe, by tak jak wcześniej zapowiadano, udało się zamknąć ten temat w wakacje.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)