Połowa kierowców straciła dowody rejestracyjne. Mobilna stacja kontroli pojazdów GITD w akcji

Stacja może sprawdzać i samochody osobowe, i wielkie tiry
Stacja może sprawdzać i samochody osobowe, i wielkie tiry
Źródło zdjęć: © mat. pras.
Tomasz Budzik

11.03.2019 10:32, aktual.: 28.03.2023 11:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mieści się na naczepie ciężarówki i może budzić popłoch wśród części kierowców. Katowicka Inspekcja Transportu Drogowego używa już mobilnej stacji kontroli pojazdów. Podczas jednego dnia zatrzymano dowody rejestracyjne połowy sprawdzanych pojazdów.

Śląscy inspektorzy ITD wykorzystali mobilną stację kontroli, by sprawdzać pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t na jednym z parkingów przy autostradzie A1 w okolicach Gorzyczek. Skontrolowano 22 samochody i aż w 12 przypadkach zdecydowano o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego.

Najczęściej stwierdzane usterki to m.in. wycieki płynów eksploatacyjnych, nadmierne luzy w układzie zawieszenia i układzie kierowniczym, usterki układu hamulcowego oraz nie w pełni działające wymagane oświetlenie pojazdów.

Niesprawne i przeciążone "dostawczaki" to duży problem naszych dróg
Niesprawne i przeciążone "dostawczaki" to duży problem naszych dróg© mat. pras.

Ważąca 8 ton, mobilna stacja kontroli pojazdów, która trafiła do katowickiego oddziału ITD końcem stycznia 2019 r., jest najnowocześniejszym urządzeniem tego typu w kraju. Stacja umożliwia kontrolę stanu technicznego wszelkich pojazdów podlegających kontroli ITD – od taksówek, poprzez busy, autobusy aż po pojazdy i zespoły pojazdów o masie 40 ton. Rozłożenie przywiezionej ciężarówką stacji zajmuje 15 minut i może być obsługiwana przez jedną osobę.

W pojeździe wjeżdżającym na mobilną stację diagnostyczną sprawdzany jest m.in. układ kierowniczy i hamulcowy, a dzięki zastosowaniu tzw. szarpaków hydraulicznych, weryfikowany jest stan zawieszenia auta. Na wyposażeniu jest również dymomierz i analizator spalin.

Aktualnie w Polsce są trzy mobilne stacje nowego typu. Kierownictwo GITD planuje jednak zakup takich urządzeń dla każdego województwa. W wytypowanych do kontroli pojazdach skala nieprawidłowości jest ogromna, więc należy spodziewać się większej liczby podobnych akcji.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)