Taksówka na wynajem. Kontrowersyjna usługa nie musi być niezgodna z prawem

Wśród internetowych ogłoszeń można znaleźć takie, w których oferuje się na wynajem taksówki. By podjąć pracę, wystarczy posiadać prawo jazdy i zaświadczenie lekarskie oraz znać miasto. Wiele osób zastanawia się, czy jest to legalne. Okazuje się, że nie zawsze.

Nie każdy kierowca taksówki osobiście zdobył licencję
Nie każdy kierowca taksówki osobiście zdobył licencję
Źródło zdjęć: © PAP/Rafał Guz
Tomasz Budzik

19.10.2018 | aktual.: 14.10.2022 14:59

Od 100 do 150 zł dziennego abonamentu i można zaczynać. W serwisach ogłoszeniowych łatwo natknąć się na anonse, które mogą budzić zastanowienie. Firmy oferują wynajem taksówek osobom, które chcą świadczyć w nich usługi. W wielu ogłoszeniach znajdujemy informację, że niepotrzebna jest do tego licencja, a jedynie badania lekarskie dopuszczające do wykonywania zawodu oraz prawo jazdy kategorii B. Dzwonię do jednej z takich firm i pytam o możliwość podjęcia pracy. - Potrzebna jest znajomość topografii miasta i zaświadczenie lekarskie. Nie musi pan mieć licencji. Otrzyma ją pan od nas - słyszę w słuchawce.

Skoro jednak taksówkarze protestują przeciw konkurencji ze strony osób, które mimo braku licencji współzawodniczą z nimi o klientów, to jak to możliwe, że są firmy udostępniające taksówki osobom, które nie są zawodowcami? Na te wątpliwości odpowiada Generalna Inspekcja Transportu Drogowego.

  • Posiadający licencję na przewozy taksówkarskie przedsiębiorca może zatrudnić kierowcę, świadczącego dla niego usługi. By było to zgodne z prawem, kierowca musi wystawiać rachunki i faktury na właściciela licencji, wiele zależy te od konstrukcji umowy. Dodatkowo muszą być jednak spełnione warunki Ustawy o transporcie drogowym - stwierdza Adam Polej z biura prasowego GITD.

Przepisy określają też, że osoba świadcząca usługi dla posiadacza licencji nie może być skazana za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu oraz przeciwko wolności seksualnej i obyczajności. Nie może też mieć prawomocnego orzeczenia zakazującego wykonywania zawodu kierowcy. Czasami konieczne jest również zaliczenie egzaminu z topografii miasta i znajomości przepisów. Jest tak w przypadku tych miast zamieszkałych przez ponad 100 tys. mieszkańców, w których rada miasta lub gminy uchwali obowiązek zdawania takiego egzaminu.

Jeśli wynajem taksówki jest niezgodny z przepisami w którymkolwiek z punktów, kierujący taksówką naraża się na spory wydatek. Zgodnie z przepisami za wykonywanie transportu drogowego bez wymaganego zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub bez wymaganej licencji grozi kara w postaci decyzji administracyjnej na kwotę 12 tys. zł.

Źródło artykułu:WP Autokult
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)