Policja już zaczęła świąteczną akcję. Będą wysokie mandaty, polecą prawa jazdy

Policja już zaczęła świąteczną akcję. Będą wysokie mandaty, polecą prawa jazdy

Policja wręcza wyższe mandaty. Póki co nie ma to widocznego przełożenia na bezpieczeństwo na drogach
Policja wręcza wyższe mandaty. Póki co nie ma to widocznego przełożenia na bezpieczeństwo na drogach
Źródło zdjęć: © Fot. Policja
Tomasz Budzik
15.04.2022 06:58, aktualizacja: 14.03.2023 12:31

Grupy Speed i funkcjonariusze drogówki nie będą odpoczywać. Mundurowi ruszyli na drogi i będą mieć na oku kierowców. Lepiej mieć się na baczności, bo to pierwsze święta z nowym taryfikatorem mandatów.

Przynajmniej 800 zł za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 31-40 km/h, 1000 zł za wyprzedzanie na zakazie, 1500 zł za wykroczenia względem pieszych czy 2000 zł za łamanie prawa na przejazdach kolejowo-drogowych. To tylko niektóre punkty z aktualnie obowiązującego taryfikatora. Łatwo stracić sporą kwotę, bo policja nie będzie próżnować podczas świąt.

"W okresie świątecznym na drogach będzie więcej policyjnych patroli, w tym wyposażone w laserowe mierniki prędkości oraz wideorejestratory" – poinformował PAP kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Wzmożona obecność policji na drogach ma być szczególnie widoczna w trakcie wyjazdów i powrotów ze świąt. "Będziemy kłaść szczególny nacisk nie tylko na widoczność patroli, ale też na działania, które mają na celu pomóc uczestnikom ruchu drogowego, oraz na zapewnienie płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych w kraju, w miejscach występowania znaczących spowolnień i utrudnień" – dodał cytowany przez PAP policjant.

Mundurowi ze szczególnym zainteresowaniem będą przyglądać się prędkościom rozwijanym przez kierowców. Należy więc spodziewać się policjantów w radiowozach z wideorejestratorami oraz patroli z laserowymi miernikami prędkości. Te ostatnie mogą również służyć do pomiaru odstępu na autostradzie czy drodze ekspresowej. Od czerwca 2021 r. znowelizowane przepisy wymagają na takich drogach zachowania minimalnego odstępu wynoszącego tyle metrów, ile wynosi połowa wartości prędkości w kilometrach na godzinę.

Jak zapowiedział kom. Opas, policja będzie również sprawdzała trzeźwość kierujących. Mundurowi zwracają się również do kierowców z apelem o to, by nie prowadzić w stanie dużego zmęczenia czy mimo złej kondycji zdrowotnej.

Z danych KGP wynika, że w pierwszym kwartale 2022 roku nastąpił znaczący spadek wykroczeń kierujących popełnianych wobec pieszych. Było ich 16 628. Dla porównania w 2021 roku było to 19 217 wykroczeń. Mniej wykroczeń w ostatnim kwartale popełnili również sami piesi - nieco ponad 52 tys. W zeszłym porównywalnym okresie 2021 r. było to ponad 64 tys.

Zmniejszyła się również liczba przekroczeń dozwolonej prędkości – 619 949 wobec 633 429 w 2021 roku. Policjanci ruchu drogowego zarejestrowali też blisko 50-procentowy spadek liczby wykroczeń polegających na przekroczeniu prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym – 7063 wobec 14 035 w 2021 roku. Jednakże w pierwszych trzech miesiącach tego roku zarejestrowano 4136 wypadków – o 441 więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Niestety zanotowano więcej wypadków w rejonie samych przejść dla pieszych. W pierwszych trzech miesiącach roku, w niemal 800 wypadkach zginęło 48 pieszych. Dla porównania w pierwszym kwartale ubiegłego roku doszło do 518 wypadków, w których zginęło 33 pieszych.

Z kolei z danych Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS wynika, że podczas ubiegłorocznych Świąt Wielkanocnych – od piątku do poniedziałku, w 153 wypadkach drogowych zginęły 22 osoby, a 181 osób zostało rannych.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (119)