Przepisy od 1 czerwca. Ile wynosi odpowiedni odstęp na drogach szybkiego ruchu?

Przepisy od 1 czerwca. Ile wynosi odpowiedni odstęp na drogach szybkiego ruchu?

Marcin Łobodziński
31.05.2021 19:52, aktualizacja: 30.09.2022 18:38

Od 1 czerwca obowiązują przepisy dotyczące zachowania bezpiecznego odstępu od pojazdu poprzedzającego na autostradach i drogach ekspresowych. Jak to działa i jaki to odstęp? Wyjaśniam w materiale wideo.

Odpowiedni odstęp zapisano w znowelizowanej ustawie Prawo o ruchu drogowym. Warto go dokładnie przeczytać i zrozumieć.

Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstępten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania

Art. 3, ustawa o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym z 25 lutego 2021 roku

Aby ułatwić sobie przepisową jazdę, warto zastosować zasadę 3 sekund, znaną od lat w krajach Europy Zachodniej. Chodzi o to, by nasze auto pojawiło się po 3 sekundach po tym, jak dany punkt minęło auto jadące z przodu. Można korzystać z takich punktów orientacyjnych jak słupki przy drodze. Licząc do 3 w niemal dowolnym tempie, będzie to tyle, ile trzeba, bowiem zgodnie z polskimi wymaganiami jest to bardziej zasada 2 sekund.

Wynika to z czasu pokonywania odpowiedniej odległości. Przykładowo, jadąc z prędkością 140 km/h, jedziemy 38 m/s. Oznacza to, że przez 2 sekundy przejeżdżamy 76 m, czyli więcej, niż pozwalają przepisy. Analogicznie jest przy 120 km/h (33 m/s) i 100 km/h (28 m/s).

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)