Polacy kupują auta na potęgę. I na długoterminowy kredyt

Polacy kupują auta na potęgę. I na długoterminowy kredyt

Samochody używane
Samochody używane
Źródło zdjęć: © Autokult
Marcin Łobodziński
15.05.2024 08:43, aktualizacja: 15.05.2024 20:25

Serwis Otomoto przygotował raport rynku sprzedaży samochodów. Okazuje się, że Polacy ruszyli nie tylko do salonów, ale też szturmują rynek wtórny. Niestety, wielu z nich kupuje auto na kredyt i to bardzo długi.

Wzrosty

O blisko 10 proc. więcej Polaków (wg danych GUS) zadeklarowało chęć zakupu samochodu w 2024 roku, a serwis Otomoto odnotował wzrosty wizyt celem przeglądania ogłoszeń przez potencjalnych kupujących. W styczniu w porównaniu z grudniem było o 33 proc. więcej wizyt na serwisie ogłoszeniowym, a w marcu było to 20 proc. więcej niż w marcu 2023 roku.

To wskazuje na zwiększony popyt na samochody nie tylko używane, ale też nowe. Zwiększona liczba rejestracji aut używanych już niekoniecznie, bo przypominam, że od stycznia 2024 roku w Polsce pojawił się obowiązek rejestrowania zakupionego pojazdu, którego wcześniej nie było. Tylko z tego mogło przyrosnąć rejestracji.

Tak czy inaczej, nie jest błędnym stwierdzenie, że Polacy rzucili się na samochody. Potwierdzają to analizy Samaru czy Carsmile. Co i przede wszystkim jak kupowali Polacy?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polacy wiedzą, czego chcą

Toyota Yaris Cross jest najchętniej kupowanym nowym samochodem przez klientów indywidualnych. Rynek samochodów używanych to głównie tacy klienci, w przeciwieństwie do rynku pierwotnego. Nie dziwi więc, że Yaris Cross jest też samochodem, który bez trudu można sprzedać na Otomoto.

Według wskaźnika MDS (Market Days Supply — zapas rynkowy w dniach) najszybciej znikającym z ogłoszeń samochodem jest Toyota Yaris Cross z rocznika 2020. Dalej Toyota Corolla, Hyundai ix35, Hyundai Tucson, Toyota C-HR, Kia Sportage, Ford Fiesta. Jeśli zaś chodzi o marki, a nie konkretne modele to numerem jeden od lat niezmiennie pozostaje Audi, dalej BMW i Ford.

Polscy kierowcy wiedzą, czego chcą. Według analizy najczęstszym kryterium wyszukiwań jest marka (93 proc.), dalej model (87 proc.), rok produkcji od (66 proc.). Istotny jest rodzaj paliwa (32 proc.), ale już cena, typ nadwozia czy przebieg. niekoniecznie.

Nie każdego kupującego stać na auto

Niestety, nie wszystkich Polaków stać na zakup samochodu z oszczędności. I mówimy tu o autach dużo tańszych niż nowe. Tylko według danych Otomoto Pay aż 30 proc. kredytobiorców zaciąga kredyt na zakup samochodu na osiem lat. Co piąta osoba spłaca pożyczkę przez minimum pięć lat. Średnia miesięczna rata to 600 zł. Średnia kwota brutto zobowiązania to 41 tys. zł.

To trochę mniej więcej tyle, ile wynosi mediana ceny samochodu wystawianego do sprzedaży przez serwis Otomoto. W zależności od województwa jest to kwota od ok. 40 do nieco ponad 55 tys. zł. Mediana jest nieco zawyżona przez fakt, że tańsze auta sprzedają się bardzo szybko. Średnia wartość pojazdu tylko od osoby prywatnej to ok. 40 tys. zł. Co odpowiada kwocie średniego kredytu na zakup samochodu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)